Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy badają Filary Zniszczenia. To niesamowite struktury w Mgławicy Carina (zdjęcia)

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego przyjrzeli się charakterystycznym strukturom w Mgławicy Carina. Nazwali je filarami zniszczenia.

Mgławica Carina znajduje się 7,5 tys. lat świetlnych od nas. Zespół badawczy Anny McLeod z Europejskiego Obserwatorium Południowego przyjrzał się podobnym do kolumn strukturom za pomocą instrumentu MUSE w Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) znajdującym się w Cerro Paranal w Chile.

Zaobserwowane struktury przypominają Filary Stworzenia, które znamy z Mgławicy Orzeł. Okazuje się jednak, że ze względu na charakter do obiektów w Mgławicy Carina pasuje bardziej przewrotna nazwa filarów zniszczenia.

Czym są widoczne iglice i kolumny widoczne na zdjęciu? To obłoki gazu i pyłu wewnątrz obszaru gwiazdotwórczego. Ich - jak zwracają naukowcy - ironiczny przydomek ma związek z faktem, że po uformowaniu się w tym obszarze gwiazdy, obłok ulega zniszczeniu. Dzieje się tak za sprawą promieniowania jonizującego, które pozbawia atomy ich elektronów.

Efekt badany w Mgławicy Carina nazywany jest też fotoparowaniem. Zjonizowany gaz ulega rozproszeniu, a filary tracą masę - podaje ESO. Istnieje związek między promieniowaniem znajdujących się w pobliżu gwiazd i zanikaniem filarów.

Zdjęcia: ESO/A. McLeod

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto