Naukowcy korzystający z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) zaobserwowali, jak kształtowane są młode planety.

O procesie powstawania planet wiadomo tyle, że ich zalążkiem są dyski protoplanetarne. To olbrzymie chmury pyłu i gazu, które okrążają młode gwiazdy. "Dyski te mogą rozciągać się na miliardy kilometrów. Z upływem czasu cząstki w dyskach protoplanetarnych zderzają się ze sobą, łączą się i w końcu tworzą ciała o rozmiarach planetarnych. Jednak dokładniejsze szczegóły ewolucji tego typu dysków pozostają tajemnicą" - tłumaczy Europejskie Obserwatorium Południowe.

Naukowcy korzystający z instrumentu SPHERE zamontowanego na Bardzo Dużym Teleskopie "podglądają" proces tworzenia się nowych układów słonecznych. Trzy zespoły badawcze przyglądają się ewolucji systemów planetarnych. Wiadomo już, że dyski układają się w pierścienie, spiralne ramiona lub zacienione pustki.

Jednym z obserwowanych obiektów jest gwiazda RXJ1615 znajdująca się w konstelacji Skorpiona i odległości 600 lat świetlnych od nas. System tworzących się wokół młodej gwiazdy pierścieni przypomina swym kształtem Saturna. Jej wiek szacuje się na 1,8 miliona lat.

Inny przykład to obiekt o mało romantycznej nazwie HD135344B. To gwiazda znajdująca się 450 lat świetlnych od Ziemi. Tym razem naukowcy mieli do czynienia z dużą centralną pustką i dwiema ramionami spiralnymi. Te ostatni mogły zostać utworzone przez jedną lub kilka protoplanet.


Fot. ESO/T. Stolker/J. de Boer

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!