Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nepal. Odkryto najstarszą buddyjską świątynię w Lumbini

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Archeolodzy Robin Coningham i Kosh Prasad Acharya odkryli w Maya Devi relikty drewnianej buddyjskiej świątyni. Odkrycie to w miejscu narodzin Buddy w Lumbini na południu Nepalu stanowi dowód na to, że Budda urodził się VI. w. p.n.e.

Najnowsze wykopaliska prowadzone w świątyni Maya Devi w Lumbini w Nepalu, wedle tradycji wzniesionej w miejscu narodzin Buddy w trzecim wieku przed naszą erą, w czasach indyjskiego władcy Aśoki, pozwoliły ustalić, że pod jej fundamentem kryją się relikty starszej struktury. Dotychczas za najstarsze buddyjskie zabytki uważano kolumny Aśoki z III w. p.n.e., władcy imperium Maurjów, który zjednoczył Indie w granicach zbliżonych do współczesnych, a ok. 250 r. p.n.e. przeszedł na buddyzm. Nowe odkrycie uznać trzeba za znalezisko znacznie starsze, za relikty najstarszej świątyni buddyjskiej.

Badania archeologiczne prowadzą profesor Robin Coningham z Uniwersytetu w Durham oraz Kosh Prasad Acharya z Pashupati Area Development Trust w Nepalu. Badacze podkreślają zasadnicze znaczenie odkrycia, jakim jest ustalenie chronologii życia Buddy. Stwierdzają, że świątynia upamiętnia narodziny w 560 r. p.n.e. w Lumbini księcia Siddharty Gautamy, który stał się później Buddą Śakjamunim. Według sutr buddyjskich królowa Maja Dewi urodziła go tam nieoczekiwanie podczas podróży.

Archeologom udało się potwierdzić niektóre elementy legendy na temat narodzin Buddy. Według niej matka Buddy urodziła go w Lumbini, trzymając się gałęzi drzewa. Badacze znaleźli szczątki korzeni, a chociaż nie ma możliwości ustalenia, czy należały właśnie do legendarnego drzewa, to odkrycie dość dobrze łączy się z przekazywaną od pokoleń historią."Obecność tego drzewa w Lumbini to jeden z tych rzadkich momentów, kiedy wiara, tradycja i nauka się zbiegają" - powiedział Robin Coningham.

Wiadomość ma ogromne znaczenie dla milionów buddystów. Lumbini, należy do czterech głównych świętych miejsc buddyzmu. Stanowi centrum pielgrzymkowe co najmniej od III w. p.n.e., od roku 1997 na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego wartość po najnowszych badaniach znacznie wzrosła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto