Nepotyzm definiowany jest powszechnie jako zło. Nie jest też niczym nowym, jest zjawiskiem znanym i praktykowanym od średniowiecza. To faworyzowanie członków bliższej i dalszej rodziny przy obsadzaniu stanowisk jest zjawiskiem powszechnym w krajach Trzeciego Świata. Czy Polska jest takim krajem?

Politycy, jacy by oni nie byli, są ludźmi, zakładają rodziny, mają potomstwo, które dorastając, kształci się. Dostęp do wiedzy jest dziś nieograniczony. Za moich czasów istniały wyłącznie darmowe uczelnie państwowe, a żeby dostać się na niektóre kierunki trzeba było być lepszym od kilkunastu kandydatów na to samo miejsce. Obecnie można odpłatnie studiować za granicą albo w kraju, w niezliczonej ilości uczelni, a i zdobywać doświadczenie zawodowe można wszędzie. W Europie, Azji, czy za oceanem. To tylko kwestia pieniędzy.
Piętnując nepotyzm, piętnuje się jednak również młodych ludzi, którzy nierzadko, pomimo tego, że są dziećmi polityków z pierwszych stron gazet, mogą mieć szeroką wiedzę i stanowić świetny materiał na pracownika w tej, czy innej instytucji. Nie mam tu zamiaru bronić Michała Tuska, ponieważ nie znam go, ale właśnie dlatego, że go nie znam, nie zamierzam wieszać na nim przysłowiowych psów.

Być może on jest mądrym, rozsądnym i dobrze wykształconym młodym człowiekiem? Być może to, co robi, robi bardzo dobrze? Dlaczego, jeśli jest dwóch identycznie wykształconych kandydatów na intratną posadę, z których jeden nosi nazwisko Tusk, a drugi Bziubziukiewicz, trzeba wybrać Bziubziukiewicza, bo wybranie Tuska będzie przejawem nepotyzmu?

Wreszcie, czy dobrze wykształcony młody Tusk musi pracować jako szatniarz albo dziadek klozetowy, żeby jego ojciec nie był posądzany o nepotyzm? Trochę robi im się krzywdę, moim zdaniem.

Nie wszystkie dzieci osób na eksponowanych stanowiskach są debilami. Problemu tego nie ma Macierewicz, Kaczyński, pani profesor Pawłowicz, bo są bezdzietni. Chwała im za to.

Znajdź nas na Google+

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!