Podczas kolejnej festiwalowej gali na krakowskim festiwalu kina niezależnego, poznaliśmy laureatów konkursu Scirpt Pro, który należy do najważniejszych w Polsce nagród przyznawanym autorom niezrealizowanych scenariuszy.

Do autorek zwycięskiej pracy, czyli Moniki Purzyckiej-Olchowik oraz Małgorzaty Skolankiewicz, trafiła nagroda 20 tys. zł. Ich scenariusz „Magnetyczny Henio” jest inspirowany wpisami na blogu opisujący zmagania z rzeczywistością odrzuconego przez wszystkich chłopca. Ponadto skrupulatnie zbiera drobniaki na kupno bezludnej wyspy. Na drodze do realizacji marzenia o życiu bez ludzi stają: miłość matki, przyjaźń osieroconego kolegi oraz niesłuszne oskarżenie o czyn karalny.

Druga nagroda, w wysokości 12 000 złotych ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej trafiła do Mateusza Pacewicza autora scenariusza „Boże Ciało”. Opisuje on historię 20-latka, który po wyjściu z poprawczaka postanawia przebierać się za księdza w małej społeczności, aby zaskarbić sobie ich przychylność.

Jury przyznało również ex aequo trzecią nagrodę PISF (w obu przypadkach 8 tys. zł) dwóm scenariuszom: „Dziennikom” Ireneusza Grzyba oraz Dominika L. Marca, a także „Powrotowi do Legolandu” Konrada Aksinowicza. Wśród dziewięciu finalistów konkursu Script Pro wyróżniono nagrodą specjalną ufundowaną przez Canal + (15 tys. zł) również Marcina Gwizdonia, autora "Króla ucieczek".

Ponadto wszyscy finaliści, którzy znaleźli się w gronie najlepszych otrzymali stypendia ufundowane przez PISF, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje projekty pod okiem profesjonalistów w Szkole Wajdy. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do powstania w najbliższych latach filmów ważnych i pięknych, o których będziemy pamiętać – podsumowała tegoroczną edycję konkursu Script Pro Anna Waśniewska-Gill, przewodnicząca jury.

Script Pro jest najważniejszym konkursem dla scenarzystów na początku kariery. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 205 scenariuszy. Od kilku lat jego laureatów branża filmowa poznaje podczas międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Netia Off Camera w Krakowie. Po ponad tygodniu widzowie zobaczyli już na nim ponad 150 produkcji, a na seansach w całym mieście pojawiło się 15 tys. miłośników niebanalnego filmu.

Podczas środowej gali w kinie Kijów.Centrum rozstrzygnięto również konkurs dla reżyserów-amatorów #63PL. Młodzi filmowy mieli za zadanie w ponad minutowej produkcji pokazać, czym dla nich jest patriotyzm. O palmę zwycięstwa walczyło 130 krótkich etiud, a najlepszą zdaniem jury okazało się "Współcześni bohaterowie" autorstwa Sebastiana Grabosia i Jakuba Czekańskiego. Laureaci otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Ponadto wszyscy czterej finaliści konkursu będą pojawią się na stażu podczas kręcenia historycznego filmu akcji o Janie Nowaku-Jeziorańskim "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

9. Netia Off Camera potrwa do niedzieli 8 maja. Więcej informacji na stronie offcamera.pl.

(mat. prasowe)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!