Walcz z rakiem Walcz z rakiem

Walcz z rakiem... Nie daj się! (© http://www.flickr.com/photos/bekins/2937604607/)

Rak nie zna granic, nie rozróżnia płci ani narodowości. Na szczęście obecnie nie musi być wyrokiem śmierci. Wcześnie postawiona diagnoza, daje szansę na ratunek. Warto o tym, pamiętać, zwłaszcza w Międzynarodowym Dniu Walki z Nowotworem.

W dniach 4 - 7 lutego w wielu placówkach medycznych na oddziałach onkologii organizowane są Dni Otwarte. W tych dniach wszyscy, którzy chcą się przebadać mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych. Do dyspozycji pacjentów ( dorosłych i dzieci) będą:onkolodzy, chirurdzy, urolodzy, ginekolodzy. Można też będzie wykonać badanie USG piersi.

Mimo postępów w medycynie coraz częściej słyszymy, że kolejna osoba zmarła na nowotwór np. płuc, skóry, piersi, szyjki macicy czy prostaty. Takie wiadomości przerażają, a przecież rak nie musi oznaczać końca życia. Jeżeli uda się w porę postawić diagnozę, jeszcze we wczesnym stadium, większość osób ma szansę wygrać z chorobą i żyć. Każdy z nas powinien o tym wiedzieć. Należy przede wszystkim umożliwić ludziom swobodny dostęp do bezpłatnych badań. Wszystko po to, by nie zdarzały się takie sytuacje jak te opisane w artykule Zrób mammografię. Ale gdzie?

W Polsce 1 lipca 2005 r ustanowiono wieloletni "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych, który jest realizowany od roku 2006 do 2015 (opublikowany w Dz.U.05.143.1200 z późniejszymi zmianami Dz.U.08.54.32).
Jak można wyczytać w ustawie, celem Programu jest między innymi: zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory czy monitorowanie skuteczności zwalczania nowotworów na terenie kraju. Powinny też być podejmowane działania dotyczące zwłaszcza profilaktyki nowotworów złośliwych czy wymiany urządzeń do radioterapii i diagnostyki nowotworów.

4 lutego, od 9 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Ustanowiono go w Paryżu na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem, zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO.

Powinniśmy pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie. Zawsze jest szansa na wyleczenie nowotworu lub przedłużenie życia, zwłaszcza wtedy kiedy jest wcześnie wykryty.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!