(© http://commons.wikimedia.org/wiki/File:American_Foxhound_and_Labrador_Retriever_playing.jpg)

Większość z nas ma w domu jakieś zwierzę: psa, kota, chomika, rybki bądź cokolwiek innego. To stworzenie jest naszym przyjacielem i przyjacielem naszych dzieci. Ale czy większość z nas zdaje sobie sprawę, że nasz przyjaciel, gdyby tylko znalazł się w innej części naszego globu, mógłby wylądować na czyimś talerzu?

Gdy decydujemy się na zwierzątko, jeździmy, oglądamy, zakochujemy się i kupujemy lub przygarniamy je do naszej rodziny. Karmimy, przytulamy, całujemy, podróżujemy razem z naszą pociechą gdzie tylko się da. Zapewniamy wszelkie wygody i staramy się robić wszystko, aby nasz pupil czuł się z nami jak najlepiej.

Ale czy większość z nas zdaje sobie sprawę, że przyjaciel domowników, gdyby tylko znalazł się w innej części naszego globu, mógłby wylądować na czyimś talerzu? W internecie aż roi się od przepisów kulinarnych. Oto na przykład co można by było zrobić z naszą świnką morską, zamiast dawać jej jedzonko, bawić się z nią i głaskać. Można otóż obedrzeć świnkę ze skóry i pozostawić na słońcu na około cztery godziny, później pokroić na części i podsmażyć na oleju, przyprawić, polać sosem i posypać orzechami. Można też świnkę obedrzeć ze skóry, wypatroszyć, nadziać na patyk i przypiekać nad ogniem.

Szukam innych stron internetowych. Na jednej znajduję słowa: „Mieszkamy w domu z ogrodem, w którym Nero uwielbia spędzać całe dnie, czasem wykopuje cebulki kwiatów, ale najbardziej lubi wyciągnąć z przedsionka wycieraczkę, przenieść ja na schody i tak spać, oglądać ludzi, inne psy i biegające koty za furtką. Cała rodzina go uwielbia! Jest kochany, coraz mocniej się przywiązuje. Oczywiście śpi ze mną w łóżku.”

Na innej stronie: „Zabić psa, następnie przypiec futro nad ogniem, ostrożnie ściągnąć skórę (może być praktycznie wykorzystana w innych celach). Mięso wykroić i marynować w mieszance octów przez około 2 godziny. Do mieszanki można dodać pieprz, sól i czosnek. Przysmażyć mięso na oleju, dodać cebulę i kawałki ananasa.” Następnie znajdujemy informację jakie wino najlepiej podać do potrawy i jakaż ta potrawa jest cudowna.

Na innej stronie przepis na zupę w której składnikach znajdują się trzy żółwie. Dalej potrawa z chomika i narzekanie, że mięsa z chomika jest mało, więc gdyby się chciało zrobić obiad dla gości to jest to za droga impreza. W sieci nie brakuje oczywiście przepisów na przyrządzenie potrawy z kota, mamy dokładny opis co i jak ciąć, kroić, wycinać. Opisują co z wnętrzności należy koniecznie wyrzucić (np. wątrobę) pomimo atrakcyjnego i apetycznego wyglądu. Nie brak również uwag na temat dokładnego usunięcia włosów, ponieważ „nikt nie lubi ich w potrawie”.

Internet jest wypełniony olbrzymią ilością przepisów kulinarnych na różnego rodzaju potrawy z naszych milusińskich. Najbardziej szokujące są zdjęcia opisujące przygotowanie dania od „A” do „Z”. Niestety, to co dla nas jest nie do przyjęcia i wywołuje oburzenie, obrzydzenie i niejednokrotnie odruch wymiotny, dla innych jest zwyczajną potrawą. Świnki morskie są przysmakiem w Ameryce Południowej, psy jada się np. w Chinach.

Oczywiście nie można wykluczyć, że tylko w niektórych częściach świata te zwierzęta są przysmakiem, prawdopodobnie mięso z tych zwierząt jedzone jest codziennie w każdym kraju na Ziemi, często w tajemnicy i niezgodnie z prawem.

Sytuacja w niektórych krajach zaczyna się jednak zmieniać, w Chinach psy i koty stają się powoli przyjaciółmi człowieka. Powstaje coraz więcej organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Pamiętajmy, że zwierzęta też czują! Nie tylko te, które są w naszej rodzinie, a gdzie indziej są jedzone przez ludzi. Czują również te, które prowadzone są na rzeź, te, na które urządza się polowania i te, które bez powodu w bestialski sposób katowane są przez człowieka. Najwyższy czas aby zareagować i coś z tym zrobić. Nie jesteśmy sami na Ziemi i nie tylko nasze życie jest najważniejsze.

Źródła:
translate.google.pl
gotowanie.wkl.pl
translate.google.pl
ciapkowo.pl
translate.google.pl
tierralatina.blox.pl
kolumbijsko.com

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!