Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie kradnij "kopert" niepełnosprawnym!

Redakcja
"Niepełnosprawni żyją wśród nas, choć jakby obok nas" - czytamy w programie projektu "Miejska dżungla", przygotowanym przez Hufiec ZHP Katowice. Śląscy harcerze dołączają do policji i straży miejskiej, by przeciwdziałać zajmowaniu miejsc parkingowych, przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

W Katowicach trwa społeczna akcja przeciwdziałania zajmowaniu miejsc parkingowych, przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Coraz częściej osoby nieuprawnione, posługujące się nieaktualnymi kartami parkingowymi oraz nieprzewożące osób niepełnosprawnych parkują na miejscach oznaczonych charakterystycznymi "kopertami" .

Równolegle służby miejskie podjęły starania, uniemożliwiające podrabianie kart parkingowych. Proceder ten, w dobie kłopotów z parkowaniem w centrum śląskiej aglomeracji i znaczących opłat pobieranych na parkingach strzeżonych jest bowiem zjawiskiem narastającym. Aktualnie wydawane są więc karty parkingowe opatrzone okrągłą pieczęcią Urzędu Miasta Katowice, co stanowi dodatkowy element zabezpieczający przed fałszerstwem. W przyszłości podrabianie kart skutecznie uniemożliwi opracowywany hologram.

W dniu 28 marca 2009 r. na całym obszarze Katowic, głównie jednak w centrum, w większych osiedlach i przed supermarketami ruszyła kontrola zgodności wykorzystania miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W operację zaangażowani są śląscy harcerze, Komenda Miejska Policji oraz Straż Miejska w Katowicach. Nie chodzi o represje wobec winnych nieuprawnionego postoju na kopertach dla niepełnosprawnych, ale przede wszystkim na edukację uczestników ruchu drogowego. Podczas patrolowania parkingów harcerze i funkcjonariusze rozdają ulotki oraz wkładają je za wycieraczki szyb.

Przedsięwzięcie zbiegło się ze startem projektu „Miejska Dżungla”, opracowanego przez Hufiec ZHP Katowice, którego celem jest przybliżenie młodzieży problemów osób niepełnosprawnych, złamanie barier mentalnych, zwrócenie uwagi na bariery architektoniczne, przeszkadzające osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Realizacja projektu będzie trwała do czerwca, a jej uczestnikami oprócz harcerzy będą: Wydział Polityki Społecznej UM, członkowie organizacji pozarządowych (m.in. Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane Ich Opiekunów i Przyjaciół, Stowarzyszenie „Aktywne Życie”) oraz szkoły wskazane przez Wydział Edukacji UM Katowice: Gimnazjum nr 18, VIII Liceum Ogólnokształcące i Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe.

We wprowadzeniu do programu jego autorzy stwierdzają: „Co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna. Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że niepełnosprawni to społeczność licząca 5,5 mln osób. Żyją wśród nas, choć jakby obok nas. Chętnie im pomagamy, jeśli trzeba, lecz ciągle jeszcze uważamy za innych niż my – zdrowi – i nie potrafimy traktować zwyczajnie, jak ludzi, którzy niczym się od nas nie różnią prócz tego, że mają trudniej, że muszą zmagać się z większymi niż sprawni problemami.[...] Co przeszkadza osobom niepełnosprawnym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym? Niewątpliwie przeszkodą są bariery architektoniczne. Niepełnosprawni napotykają na bariery, o których reszta społeczeństwa na co dzień nawet nie myśli: kilka schodków, których nie da się pokonać na wózku, zbyt wąskie drzwi w windzie, zbyt wysoko usytuowany klawisz czy przycisk, do którego nie można dosięgnąć, albo telefon, z którego nie można skorzystać, bo się nie słyszy dzwonka. Są i bariery mentalne, nieobce i niepełnosprawnym i w pełni sprawnym: wzajemne skrępowanie, nieumiejętność życia razem, pomagania sobie. Mamy nadzieję, że "Dżungla" samotności będzie kiedyś pokonana. Widok osoby z niepełnosprawnością na ulicy, przystanku autobusowym, w kawiarni, na koncercie przestanie być sensacją! Trzeba zrobić pierwszy krok do przodu. I jednymi z tych, którzy te pierwsze kroki powinni zrobić jesteśmy my, harcerze!”.

Warto dodać, że harcerska inicjatywa wychodzi na przeciw postulatom Miejskiego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2007-2011, pod nazwą „Katowice bez barier”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto