Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(Nie)legalny pomnik UPA na polskiej ziemi

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach
Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach Jacek Borzęcki (Kurier Galicyjski)
Od 19 lat w Hruszowicach stoi pomnik ku czci bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii. Stoi na polskiej ziemi i ma się całkiem dobrze.

Pomnik na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach stanął w październiku 1994 roku. Inicjatorami budowy pomnika ku czci UPA byli exupowcy z Polski i Ukrainy. Elementy pomnika zostały przywiezione ze Lwowa i tu u nas złożone w całość. Umieszczone u stóp pomnika tablice upamiętniają cztery „kurenie”, które od 1944 roku siały terror na południowo-wschodnim terenie powojennej Polski.

Dziwić więc może fakt, że nikt nie domaga się, aby zgodnie z porozumieniem Związku Ukraińców w Polsce i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tekst na pomniku chwalący bohaterstwo UPA zastąpiono napisem: polegli za wolną Ukrainę. Nikt tego się nie domaga, bo pomnik na cmentarzu w Hruszowicach ma charakter symboliczny. Nie ma tam żadnych szczątków bojowników spod znaku UPA.

Dzisiaj, gdy nasz Parlament potępił masowe zbrodnie UPA na niewinnej polskiej ludności Wołynia powraca temat nielegalnego pomnika sławiącego bohaterstwo nazistowskiej formacji zbrojnej. Usunięcie pomnika mogłoby pogorszyć relacje polsko-ukraińskie. W końcu, jak zauważa Jacek Borzęcki w Kurierze Galicyjskim, co roku ukraińscy nacjonaliści pielgrzymują do Hruszowic z młodzieżą, aby pokazać jej, że nawet w Polsce czci się bohaterskich bojowników UPA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: (Nie)legalny pomnik UPA na polskiej ziemi - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto