Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach

Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach (© Jacek Borzęcki (Kurier Galicyjski))

Od 19 lat w Hruszowicach stoi pomnik ku czci bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii. Stoi na polskiej ziemi i ma się całkiem dobrze.

Pomnik na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach stanął w październiku 1994 roku. Inicjatorami budowy pomnika ku czci UPA byli exupowcy z Polski i Ukrainy. Elementy pomnika zostały przywiezione ze Lwowa i tu u nas złożone w całość. Umieszczone u stóp pomnika tablice upamiętniają cztery „kurenie”, które od 1944 roku siały terror na południowo-wschodnim terenie powojennej Polski.

Dziwić więc może fakt, że nikt nie domaga się, aby zgodnie z porozumieniem Związku Ukraińców w Polsce i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tekst na pomniku chwalący bohaterstwo UPA zastąpiono napisem: polegli za wolną Ukrainę. Nikt tego się nie domaga, bo pomnik na cmentarzu w Hruszowicach ma charakter symboliczny. Nie ma tam żadnych szczątków bojowników spod znaku UPA.

Dzisiaj, gdy nasz Parlament potępił masowe zbrodnie UPA na niewinnej polskiej ludności Wołynia powraca temat nielegalnego pomnika sławiącego bohaterstwo nazistowskiej formacji zbrojnej. Usunięcie pomnika mogłoby pogorszyć relacje polsko-ukraińskie. W końcu, jak zauważa Jacek Borzęcki w Kurierze Galicyjskim, co roku ukraińscy nacjonaliści pielgrzymują do Hruszowic z młodzieżą, aby pokazać jej, że nawet w Polsce czci się bohaterskich bojowników UPA.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: