Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie "rasiści i kibole" a "perfekcyjni gospodarze". BBC zmienia zdanie

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Dziennikarze brytyjskiej publicznej telewizji BBC, przed Euro 2012 chcieli nas utopić w kałużach krwi, rozlewających się na naszych i ukraińskich stadionach, gdy ruszają "rasiści i kibole". Dziś zmieniają zdanie o Polsce.

Polacy i Ukraińcy nie zapomną szkalującego filmu BBC, który przed mistrzostwami piłkarskimi Europy, miał na celu zniechęcić, a nawet odstraszyć Brytyjczyków od wyjazdu na mecze Euro 2012. Straszono kibiców rasizmem rozlewającym się na polskich i ukraińskich stadionach, co miało się skończyć dla śmiałków, którzy wyjadą, powrotem do domu "w trumnie". Prócz głównego filmu o naszych "stadionach śmierci", BBC nadała kilka podobnych innych programów, ostrzegających przed rasizmem i kibolami.

Jednak, po oficjalnych protestach władz Polski w tej skandalicznej sprawie i opiniach powracających z Euro turystów i kibiców, a także piłkarzy angielskich, główny specjalista do spraw piłki nożnej brytyjskiej BBC, Phil McNulty - nie szczędzi teraz pochwał Polsce i Ukrainie "za organizację piłkarskich mistrzostw Europy oraz wspaniałą atmosferę na boiskach i poza nimi". Próbuje też bić się w piersi za grzechy.

"Na początku turnieju żywe były obawy przed chuliganami i rasizmem, po jego zakończeniu, Polska i Ukraina mają pełne prawo do dumy z wydarzenia, za które obu krajom należy się wielkie uznanie" - napisał Phil McNulty we wtorek, 3 lipca 2012 roku, na swoim blogu – co cytuje polskatimes.pl. Nie uczynił tego co prawda w brytyjskiej BBC, ale kto wie – może się skruszy i powtórzy to samo?

Brytyjski dziennikarz, spec od tematyki sportowej podkreśla, że Polacy i Ukraińcy byli "przyjaźni, serdeczni, bez ustanku uprzejmi i gotowi do pomocy". "To był wspaniały, uroczy turniej - na boiskach i poza nimi" - ocenia sportowy ekspert Phil McNulty.

"Polska The Times" zwraca uwagę, że ekspert Phil McNulty wspomina przyjaźnie i bardzo ciepło polskich wolontariuszy w strefach kibica i na ulicach, którzy – jak pisze - "demonstrowali entuzjazm i determinację, by Euro przebiegało tak sprawnie jak to tylko możliwe". McNulty podkreśla fakt, że w rozmowach z zagranicznymi gośćmi polscy wolontariusze często pytali: "Co myślicie o naszym mieście?

Obiektywny tym razem dziennikarz, ekspert sportowy Phil McNulty, napisał o Polakach i Ukraińcach szczerze i otwarcie: Wracajcie tutaj". "Perfekcyjni gospodarze".

Otwarcie przyznaje, że szczególnie mocno zapadła mu w pamięć miła i patriotyczna scena z pubu przed meczem Polska - Czechy. "Gdy rozległ się hymn narodowy, wszyscy wstali z miejsc, a niektórzy mieli łzy w oczach. To odurzająca mieszanka pasji i narodowej dumy" - napisał na blogu dziennikarz.

Zdaniem Phila McNulty’a mistrzostwa piłkarskie Europy były "niepowtarzalną szansą dla wszystkich uczestników" na lepsze i bliższe zrozumienie historii Polski. Przede wszystkim – zaakcentował McNulty – wzruszająca wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, pozostawiła u wszystkich turystów, niezatarte wrażenie. "Niezapomniane" - podkreślił Phil McNulty.

BBC zaś chwali zespół narodowy Hiszpanii, za wspaniałą grę w finale, która sprawiła, że Euro 2012 "pozostanie na zawsze w naszej pamięci". Zaznacza również, że mieszkańcy Polski i Ukrainy zasłużyli na taki finał: "wspaniali ludzie, którzy zorganizowali wspaniały turniej, wygrany przez najwspanialszy międzynarodowy zespół" – konkluduje stacja.
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto