(© Fot. elizabeth tersigni CC BY 2.0)

Każdego roku tysiące zwierząt cierpi w Sylwestra z powodu hałasu spowodowanego strzelającymi petardami. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, jak i tych dziko żyjących. W Sylwestrową noc warto o nich pomyśleć.

Sylwestrowy zwyczaj odpalania petard i fajerwerków krzywdzi wiele zwierząt: zarówno towarzyszących jak i wolno żyjących. Każdego roku prowadzonych jest wiele akcji mających za zadanie uświadomienie, jak bardzo nasi pupile cierpią w tę szczególną dla nas noc.

Wybuch sylwestrowych petard i fajerwerków to hałas o natężeniu 13-160 dB – granica bólu dla człowieka, a dla zwierząt, które mają dużo wrażliwsze zmysły – terapia szokowa.
Jedną z organizacji, która walczy z hałasem w Sylwestra jest stowarzyszenie Empatia, które już od 2010 roku prowadzi akcję "Nie strzelam w Sylwestra!".

"Ptaki rozbijają się o fasady domów. Inne zwierzęta umierają na zawał lub w panice wpadają pod samochody. Statystyki z Włoch mówią, że co roku ginie w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy zwierząt. Wiele zwierząt traci domy, bo wystraszone uciekają opiekunom i gubią się" – czytamy na stronie empatia.pl. W zeszłym roku do akcji przyłączyło się 35 tys. osób.

Choć nie unikniemy hałasu w sylwestrową noc, możemy sprawić, aby nasi czworonożni domownicy poczuli się nieco pewniej.

Oto kilka sprawdzonych metod:

1.Starajmy się wyprowadzać na spacer naszego pupila zanim zacznie się największy hałas lub wtedy, gdy skończy się na dobre. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie spuszczać go ze smyczy – w panice może uciec.

2.Warto zapewnić mu komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne schronienie. Dobrze jest wybrać najcichszy pokój z zasłoniętymi oknami, ponieważ błyski mogą go narazić na niepotrzebny stres.

3.W trakcie hałasu bądźmy ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulajmy go na siłę. Nasz spokój i opanowanie bardziej mu pomogą.

Czytaj także: Kolejny biały nosorożec północny nie żyje. Na świecie pozostało ich już tylko pięć


4.Kolejnym rozwiązaniem jest podanie zwierzęciu środków uspokajających, ale tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie – nie wszystkim zwierzętom leki pomagają.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!