Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje biskup Jan Bernard Szlaga

Aneta M. Krawczyk
Aneta M. Krawczyk
Biskup Jan Bernard Szlaga
Biskup Jan Bernard Szlaga Diecezja pelplińska
Pierwszy biskup diecezji pelplińskiej, wybitny biblista ks. prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga zmarł w środę rano 25 kwietnia w szpitalu w Starogardzie Gdańskim. Miał 72 lata.

„Odchodzi człowiek zasłużony dla Diecezji Pelplińskiej, której był pierwszym biskupem, organizatorem i reformatorem, oraz dla Kościoła w Polsce – kapłan i biskup żyjący duchem eklezjalnym, pochylony nad Biblią, miłujący liturgię i jej piękno” - czytamy w liście kondolencyjnym do biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. List napisali Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz Sekretarz Generalny KEP bp Wojciech Polak.

O śmierci ks. Biskupa Jana Szlagi poinformował KAI rzecznik ks. prałat Ireneusz Smagliński. Ks. Jan Szlaga zasłabł w sobotę 21 kwietnia. W godzinach południowych został przywieziony do szpitala św. Jana w Starogardzie Gdańskim (Kociewskie Centrum Zdrowia). Przebywał na Oddziale Kardiologicznym tego szpitala do niedzieli, w nocy został poddany operacji na Oddziale Chirurgicznym z powodu krwawienia wrzodu dwunastnicy.

Już po przeprowadzonym zabiegu stan ks. Biskupa na Oddziale Intensywnej Terapii był krytyczny. Objawy niewydolności krążeniowej w godzinach rannych 25 kwietnia zaostrzyły się. Mimo dwukrotnej reanimacji śmierć nastąpiła o 6.25. Od chwili gdy ks. Biskup trafił do szpitala, nie odzyskał przytomności.

Parare vias Domini (Przygotować drogi Panu) – tak brzmiała dewiza biskupiej posługi Jana Bernarda Szlagi. Urodził się w 1940 roku w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1963 roku. 13 czerwca 1988 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej. Od dwudziestu lat był pierwszym ordynariuszem diecezji pelplińskiej, która powstała w 1992 roku
z nadania Jana Pawła II (bulla Totus Tuus Poloniae Populus – Cały Twój lud w Polsce).

Po ciężkiej chorobie

Biskup Jan Szlaga poważnie chorował i wiele razy trafiał do szpitala. W sobotę 21 kwietnia nie mógł już uroczyście konsekrować swojego następcy. Podczas nadania ks. prał. dr. hab. Wiesławowi Śmiglowi godności biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej liturgii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. prof. dr hab. Jan Szlaga był profesorem teologii, publikował artykuły, rozprawy, przyczynki i hasła encyklopedyczne. Był redaktorem wielu prac zbiorowych, jak „Wstęp ogólny do Pisma Świętego” (Poznań 1986), w którym zawarł m.in. własne opracowanie hermeneutyki biblijnej. Dzięki jego inicjatywie powstało Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”.

Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie i Lublinie oraz w Uniwersytecie Toruńskim. Był m.in. dziekanem i prorektorem Wydziału Teologii KUL. Od 1991 roku przez ponad dziesięć lat był profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, prowadził m.in. międzywydziałowe wykłady z symboliki biblijnej.

Był związany ze społecznością akademicką. Zrecenzował kilkaset prac magisterskich, napisał kilkanaście recenzji doktorskich. Uczestniczył w przewodach habilitacyjnych, m.in. ks. dr. Michała Czajkowskiego (1987) i ks. dr. Waldemara Chrostowskiego na ATK (1996), opiniował wnioski o awanse profesorskie. Był przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Rady ds. Ekumenizmu oraz specjalnej Komisji Episkopatu ds. Dialogu z Polską Radą Ekumeniczną.

W 1996 roku otrzymał nagrodę „Media książce” od Radia Plus, „Dziennika Bałtyckiego” i Telewizji Gdańsk za zbiór wywiadów o wierze i na tematy biblijne „Reportażu stamtąd nie będzie” (Poznań 1995) udzielonych red. Marzenie Burczyckiej-Woźniak (kolejny zbiór ukazał się w 2005 roku „Na początku była miłość”).

W 2009 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za zasługi w działalności duszpasterskiej i zaangażowanie w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym”. To on dbał o renowację Bazyliki w Pelplinie, wznowił działalność Collegium Marianum. Założył m.in. Chrześcijańską Szkołę pod Żaglami. Był honorowym obywatelem Chojnic, Starogardu Gdańskiego i Gdyni.

W ostatnim liście do wiernych diecezji pelplińskiej na czas niedawno obchodzonych Świąt Wielkanocnych Biskup Jan Szlaga pisał m.in.:

"Wielkanoc świętujemy nie dlatego, żeby cieszyć się wiosną, lecz żeby dziękować Panu Bogu za pełnię życia objawioną w Chrystusie. [...] Kościół tworzą ludzie, którzy uczą się żyć po chrześcijańsku, bo nie są wolni od słabości grzechu" i jak dodawał:"wiele mass-mediów czyni z tego sensację na pierwsze strony gazet" Por. link

24 maja obchodziłby 72 urodziny

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe w Pelplinie rozpoczną się exportą z Domu Biskupiego (wyprowadzeniem ciała) do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP oraz Mszą św. w piątek 27 kwietnia o godz. 17. Liturgii przewodniczyć będzie Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź, homilię wygłosi Biskup Włocławski Wiesław Mering.

W dniu pogrzebu, tj. w sobotę 28 kwietnia, o godz. 10 nabożeństwo żałobne poprowadzi Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Będzie sprawował Mszę pogrzebową, podczas której homilię głosić ma abp Henryk Muszyński, Prymas Polski Senior. Biskup Jan Bernard Szlaga zostanie pochowany w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

Diecezja Pelplińska

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto