pomnik bohaterów Armii Krajowej w Ostrołęce pomnik bohaterów Armii Krajowej w Ostrołęce

pomnik bohaterów Armii Krajowej w Ostrołęce. Zdjęcie ilustracyjne licencja: creative commons 1.2 (© Piotr Brichacek)

Córka generała zmarła w Gdańsku, w wieku 85 lat. Była żołnierzem AK, wielką patriotką i strażniczką pamięci o swoim ojcu - generale "Nilu". Chciała doczekać procesu w którym osądzono by zabójców jej ojca. Niestety śmierć była szybsza.

Maria Fieldorf - Czacka urodziła się 20 marca 1925 roku w Wilnie. Tam uczęszczała do szkoły podstawowej i gimnazjum.

Maturę zdała już w czasie wojny, ucząc się na tajnych kompletach. Została łączniczką Armii Krajowej (1943). Uczestniczyła w akcji "Ostra Brama" jako sanitariuszka (kolonia Wileńska). W lipcu 1945 roku razem z mamą i siostrą zamieszkała w Łodzi.

Studiowała na Wydziale Prawno - Administracyjnym Uniwersytetu Łódzkiego i jednocześnie pracowała. W 1962 roku przeprowadza się do Gdańska.

Była osobą szlachetną, bezkompromisową, pełną wiary i nadziei - szczególnie jeśli chodzi o młodzież. Uważała, że nasze państwo odradzające się po 1989 roku powinno nawiązywać do najlepszych tradycji II Rzeczypospolitej i "pokolenia Kolumbów".

Najwięcej jednak czasu poświęciła na obronę czci i pamięci swojego ojca - generała Augusta Fieldorfa, (pseudonim "Nil) bestialsko zamordowanego przez komunistów. Chciała w tej sprawie całkowitej sprawiedliwości, czyli osądzenia WSZYSTKICH osób zamieszanych w tę zbrodnię - nie tylko Heleny Wolińskiej i rehabilitacji najważniejszej dla niej osoby. Niestety III Rzeczypospolita zostawiła tę sprawę bez rozliczenia osób winnych. Mimo tego ś.p. prezydent Lech Kaczyński odznaczył w 2006 roku pośmiertnie generała "Nila" Orderem Orła Białego.

Maria Fieldorf - Czacka dowiedziała się o śmierci ojca w 1953 roku, jego ciała nigdy nie widziała. Przywódca Polskiego Państwa Podziemnego, dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i naczelny komendant organizacji "Nie" został pochowany w bezimiennym dole. Jego córka chciała, aby Polacy pamiętali o generale i jego zasługach. Zostanie pochowana w symbolicznym grobowcu generała "Nila" na warszawskich Powązkach.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!