Jarosław Śmietana podczas koncertu w Krakowie Jarosław Śmietana podczas koncertu w Krakowie

Jarosław Śmietana podczas koncertu w Krakowie. (© wikipedia/domena publiczna)

2 września 2013 roku zmarł w Krakowie jeden z najwybitniejszych polskich instrumentalistów, wirtuoz gitary, Jarosław Śmietana. Miał 62 lata.

Jarosław Śmietana urodził się w Krakowie 29 marca 1951 roku. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Był jednym z najbardziej znanych polskich gitarzystów jazzowych. nagrał ponad 30 płyt, ostatnia z nich, „Live at Impart”, ukazała się w ubiegłym roku.

Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. ze Zbigniewem Seifertem, Artem Farmerem, Johnem Abercrombie, Nigelem Kennedym, Davem Friedmanem czy Joe Zawinulem. W latach 1975 -1981 był liderem legendarnej grupy Extra Ball. Później występował z Sounds, Symphonic Orchestra, Polish Jazz Stars, Namysłowski - Śmietana Quartet i w innych projektach. Koncertował na festiwalach na całym świecie. W 1998 roku został uhonorowany Fryderykiem za album "Songs and Other Ballads". Od prezydenta Krakowa otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w kulturze.

Pod koniec 2012 roku zaczął uskarżać się na zdrowie. Badanie tomograficzne wykazało raka mózgu. Muzyk przeszedł w styczniu bieżącego roku operację w szpitalu w Bydgoszczy, a następnie został przewieziony do szpitala w Krakowie. Rehabilitacja, której się poddał miała zlikwidować niedowład lewej części ciała. Przyczyną śmierci Jarosława Śmietany były komplikacje po operacji usunięcia raka mózgu.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!