Jest naszą jedyną krajową żabą, która zachwyca na wiosnę błękitno-niebieską barwą. Niebieskie szaleństwo rozpocznie się już wkrótce. Pierwsze ciepłe i słoneczne dni kalendarzowej wiosny, to dobry okres, by wypatrywać niebieskich żab.

Nadchodzi okres, w którym żaby moczarowe przystąpią do godów i składania skrzeku. To właśnie na przełomie marca i kwietnia samce żaby moczarowej zaczną przebarwiać się na intensywny błękitny kolor. Co ciekawe, kolor ten mogą bardzo szybko utracić, niemal "na żądanie".

To niebieskie zjawisko można obserwować na różnego rodzaju rozlewiskach, na czasowo zalewanych torfowiskach, moczarach śródleśnych a nawet stawach rybnych.

W ciepłe słoneczne dni podczas godów żaby te bulgoczą niezbyt głośno, ale dźwięk jest wyraźny i rozlega się po sporej okolicy.

Po nagłym zbliżeniu się do miejsca godów, żaby błyskawicznie się zanurzają, jak na komendę wszystkie naraz. Potrzeba odczekać krótką chwilę, by móc je znowu oglądać.

Jeśli w czasie ich zanurzenia podejdziemy bardzo blisko i nie będziemy się ruszać, to istnieje szansa, że będziemy podziwiać te niezwykłe zwierzęta na prawdę z bliska.

Już po zapłodnieniu jaj, które samica składa do wody i gdzie zapłodnienie ich również następuje w wodzie, nadchodzi czas dyżurów i pilnowania swojego potomstwa, które powoli rozwija się w skrzeku. Jaja opuszczą młode kijanki zaopatrzone w ogon, co pozwoli szybko schować się, bądź uciec przed zagrożeniem.

GALERIA

-

-

-

-

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!