Już 3 września w Warszawie będziemy mieli namiastkę brazylijskiego karnawału. Wystarczy wziąć udział w Bom Dia Brasil (Dzień dobry Brazylio), czyli Festiwalu Kultury Brazylijskiej.

Powoli zbliża się jesień, kończą się wakacje. Kto jednak powiedział, że musi być szaro i nudno? O to, aby we wrześniu Warszawa stała się kolorowa i zabrzmiała gorącą egzotyczną muzyką, zadbają organizatorzy Festiwalu Kultury Brazylijskiej czyli Fundacja Kultury Brazylijskiej 'Macunaima' oraz ES Production.

Impreza odbędzie się już po raz szósty, co oznacza, że Polacy ciągle odczuwają potrzebę obcowania z kulturą latynoamerykańską. W ciągu pięciu dni każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy teatru mogą obejrzeć otwierający festiwal spektakl „Brasil, o musical” w reżyserii Andre de la Cruz z Rio de Janeiro. Na scenie zobaczymy zarówno polskich jak i brazylijskich aktorów. Amatorzy brazylijskiego kina wezmą udział w filmowym maratonie, podczas którego zobaczą między innymi muzyczną komedię "Karnawał, chłopaku", do której ścieżkę dźwiękową skomponował Caetano Veloso, jak zapewniają organizatorzy, jeden z najwybitniejszych piosenkarzy i kompozytorów na świecie. Oczywiście nie zabraknie także tańca. 6 września Nowym Światem przejdzie kolorowa roztańczona parada. Będzie można podziwiać prawie dwustu tancerzy ze szkół samby, a także grupy wykonujące capoeirę. Ci, którym słoń nadepnął na ucho mogą nacieszyć oczy kolorowymi kostiumami. Bardziej muzykalni zapewne sami zatańczą w rytm salsy i bossanovy. Panowie zachwycą się urodą tancerek, panie zobaczą brazylijskich piłkarzy, którzy na co dzień grają w polskich klubach.

Ci, którzy zawsze marzyli, aby nauczyć się brazylijskich tańców, ale nigdy nie mieli na to czasu, będą mieli taką okazję podczas festiwalu. Organizatorzy oferują warsztaty tańca afro-brazylijskiego z Augusto Omolú, brazylijskim tancerzem i performerem, a także lekcje pod okiem instruktorów ze szkół samby. Będzie można nauczyć się również gry na instrumentach perkusyjnych. Jeśli dawka muzyki z warsztatów pozostawi niedosyt, postarają się zaspokoić go warszawskie kluby. W pięciu zagrają DJ-e latino i wystąpią tancerki.

Festiwal ma zaspokoić także potrzeby tych, którzy na kulturę brazylijską chcą spojrzeć okiem naukowca. Dlatego też organizatorzy oferują dwudniowy cykl wykładów prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Wykłady będą opowiadały o historii bossa novy, arkanach jazzu brazylijskiego i poezji Viniciusa Moraesa. Uczestników festiwalu w podróż dookoła Brazylii zabierze podróżnik Piotr Angiel. Wykładowcy ze szkoły językowej nauczą podstaw języka portugalskiego

Wielbiciele dobrej kuchni podczas parady posmakują egzotycznych owoców i brazylijskiej kuchni oraz napiją się yerba mate. Lubiący dobrą fotografię obejrzą wystawę Pawła Hammera z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW. Nie ulega wątpliwości, że na kilka dni w stolicy znów zagości gorące lato. Dokładny program całej imprezy jest dostępny na stronie internetowej.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!