Niemcy - droga do finału!

Justyna Borowiecka
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, Brazylia 2014
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, Brazylia 2014 Brazylia, logo
Poznaj drogę Mistrzów Świata - reprezentacji Niemiec, po najcenniejsze trofeum dla piłkarza, jakim jest Puchar Świata.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, rozpoczęły się 12 czerwca, o godz 18:00 czasu polskiego. Gospodarze Mundialu Brazylia z rywalami Chorwacją otwarli pierwszy mecze.

Jednak dla Niemców najważniejszym dniem był dzień 16 czerwca, bo właśnie wtedy w grupie G, rozpoczął się pierwszy mecz fazy grupowej.
Na Arena Forte Nova w Salvadorze, Bahia – rozegrali pierwsze spotkanie na tegorocznych Mistrzostwach Świata z Portugalią. Z którą zwyciężyli 4:0 (3:0*), po trzech bramkach zdobytych przez Thomasa Mueller (12’ –karny, 46’ i 78’), oraz zdobytej przez Matsa Hummelsa w 32 minucie.

Już po pierwszym meczu było widać, dobre przygotowanie zespołu, który widocznie przeważał nad Portugalczykami, nawet najlepszy piłkarz Portugalii - Cristiano Ronaldo, był bezradny wobec obrońców i nie potrafił oddać strzału w światło bramki.
W fazie grupowej w drugiej kolejce, Niemcy na Estádio Governador Plácido Aderaldo Castelo (Fortaleza, Ceará), podejmowali drużynę ze Starego Kontynentu – Ghanę. Z którą po bardzo trudnym meczy ostatecznie zremisowali 2:2 (0:0*) po bramkach Mario Goetze (w 51’) i Miroslava Klose (w 71’). Piłkarze Ghany walczyli do ostatniej minuty, pokazując grę widowiskową. Zdobyli dwie bramki a na listę strzelców Mundialu wpisał się po raz drugi Andre Ayew (z główki w 54’ – w pierwszej kolejce w meczu z USA również zdobył bramkę). Drugiego gola w spotkaniu z Niemcami zdobył Asamoah Gyan (w 63’), który był „sam na sam” z Manuelem Neuerem. Neuer był bez szans obronienie tego strzału. Po golu w 71 minucie - Miroslava Klose naszego rodaka grającego w drużynie Niemiec, mówiło się „Mistrz ostatniego dotknięcia”, bo dzięki niemu drużyna z Niemiec doprowadziła do remisu.

26 czerwca na Arenie Pernambuco (Recife, Pernambuco), Niemcy rozgrywali mecz przeciwko Stanom Zjednoczonym. Niemcy kontra USA. Trener Joachim Löw kontra trener Jürgen Klinsmann - czyli dwóch przyjaciół z „podwórka”, każdy zastanawiał się, który z nich okaże się lepszym wodzem. Po sennej grze obydwu zespołów, do siatki wreszcie trafia w 55 minucie Thomas Müller, który ustawił wynik meczu.
W prasie mówiło się wtedy, że niemiecka machina zaczyna się zacinać, ale to jakby dodało skrzydeł niemieckim piłkarzom.

Grupę G zakończyli z wynikiem 7 punktów, co dało im awans z pierwszego miejsca (Drugie miejsce USA 4 pkt. Trzecie miejsce Portugalia 4 pkt. I Ghana na czwartym miejscu 1 pkt.)
W 1/8 finale (30 czerwca. Na Estádio José Pinheiro Borba (Beira-Rio), (Porto Alegre, Rio Grande do Sul). Niemcom przyszło się zmierzyć z drużyną grupy H – Algierią, która w swojej grupie w fazie grupowej zajęła drugie miejsce. Przeciwnik wydawał się do ogrania „bez problemu”, ale jednak Algierczycy nie dawali za wygraną. Po 90 minutach wciąż było 0:0. W dogrywce, na boisku zaczęło się coś pozytywnego dziać. Obie drużyny starały się stwarzać sytuację podbramkowe. Na gola nie czekaliśmy długo. Niemcy zaatakowali odważnie i już w 93 minucie zawodnik Chelsea Londyn - Andre Schuerrle zdobył pierwszego gola w tym spotkaniu. W 120 minucie na listę strzelców po raz pierwszy wpisał się Mesut Oezil. Praktycznie było już po meczu, ale zawodnicy z Algierii walczyli do końca. W 122 minucie na otarcie łez trafił do bramki Abdelmoumene Djabou.

7 lipca pierwszy mecz ćwierćfinałowy rozpoczęli Niemcy z reprezentacją Francji, wystarczyło niewiele, aby wynik ustawić już na początku spotkania. W 13 minucie Mats Hummels strzelił w światło bramki. Bramka padała z bardzo dobrze wyćwiczonych stałych fragmentów gry, z rzutu wolnego. Doskonałe dośrodkowanie Toniego Krossa w pole karne, Mats Hummels uprzedził Raphaela Varane'a i głową zdobył decydującego gola. Jak się okazuję wystarczy niewiele, aby nawet taki skromny wynik utrzymać i awansować do półfinału.

A w półfinale 8 lipca, na Estádio Governador Magalhães Pinto (Belo Horizonte, Minas Gerais). Niemcy podejmowali organizatora tego turnieju - Brazylię. Nikt chyba nie przypuszczał, że mecz zakończy się tak wysoką wygraną i to nie Brazylii, która od samego początku turnieju była uznawana za drużynę, która sięgnie po to cenne trofeum. Tylko Niemcy, którzy pewnie rozgromili Brazylię 7:1 (5:0*). Bramki padały praktycznie „minuta po minucie”. Wynik otworzył jak zwykle Thomas Müller (w 11’), następnie Miroslav Klose (23’), Toni Kross popisał się dwoma bramkami (w 24’ i 26’), a Sami Khedira w 29 minucie zamknął bramką drugą połowę. Kibice mogli już praktycznie świętować awans Niemców do finału, bo pięć bramkę przewagi nad rywalem po pierwszej połowie, jest wynikiem nie do odrobienia. Było już praktycznie po meczu. Ale obie drużyny po zmianie stron, starały się jeszcze coś pokazać. W 70 minucie Philipp Lahm dośrodkował z prawego skrzydła, a Andre Schuerrle trafił do bramki. Znów można było Niemców pochwalić za dobrze rozegrany stały fragment gry. Dziewięć minut później ponownie trafił Andre Schuerrle. Piękny strzał z ostrego kąta, piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki. Nasi zachodni sąsiedzi grali już na pełnym ludzie. A na otarcie łez w 91 minucie trafił dos Santos Oscar, bramka honorowa, na pocieszenie, która już nic nie zmieni…
Niemieccy eksperci typowali, że Brazylia dojdzie do półfinału, ale tam odpadnie z lepiej zorganizowaną drużyną z Europy. Czyżby wtedy już wiedzieli, że to będzie właśnie zespół z ich kraju?

Finał. 13 lipca. Na Estadio Jornalista Mário Filho (Maracanã), (Rio de Janeiro, Rio de Janeiro). Dla kogo dzień 13 lipca okaże się dobry a dla kogo ta „trzynastka” zła?
Ceremonia otwarcia. Wszyscy trzymają kciuki „za swoimi”. Finał Niemcy – Argentyna. Niemcy uważani za najlepszą drużynę od samego początku turnieju. Zdyscyplinowana, odważna, otwarta, pewna siebie na czele z trenerem, który budzi podziw u wszystkich.
Argentyna, która jak mówili eksperci, jakimś cudem znalazła się tak wysoko i doszła do finału. Po niezbyt efektownej grze i wielu potknięciach, ale za to z najlepszym piłkarzem na świecie Lionelem Messim i stojącym tuż obok niego Javierem Mascherano, mieli stworzyć duet, który miał przynieś nim zwycięstwo.

Po zaciętym boju obydwu drużyn doszło do dogrywki. W 88 minucie na boisku pojawił się Mario Goetze, zastępując zmęczonego Miroslava Klose, który wprowadził do drużyny mnóstwo dobrej energii, miał siłę, aby walczyć.

W 113 minucie lewą stroną przedarł się Andre Schuerrle, dośrodkował w pole karne, gdzie niepilnowany Mario Goetze przyjął futbolówkę na klatkę piersiową, a następnie strzelił z woleja do siatki. Argentyna miała zaledwie 7 minut (plus 3 minuty gratis od sędziego Rizzoli), aby doprowadzić do remisu i rzutów karnych. Leo Messi w 122 minucie miał swoją szanse, po tym jak został sfaulowany przez Bastiana Schweinsteigera. I choć miał do bramki jakieś 25-27 metrów, trafił z wolnego wysoko ponad poprzeczką. To niestety była ostatnia szansa Argentyny na wyrównanie.

Kibicie przecierali oczy ze zdumienia, bo był to najlepszy mecz na tym turnieju Argentyny. I choć eksperci mówili, że „doczłapali” do tego finału, to jednak Argentyna, pokazała się w tym meczu od bardzo dobrej strony. Ale to Niemcy przeważali, byli bardziej odporni na stres, stwarzali sytuację, dobrze wykonywali stałe fragmenty gry. To zwycięstwo po prostu im się należało.

Niemcy po raz czwarty Mistrzami Świata. Aż trudno uwierzyć, że Federacja Niemiecka ma zaledwie 106 lat a Joachim Löw jest dopiero dziesiątym trenerem, który ciężką pracą i stopniowo doprowadził swoją drużynę do tak wielkiego zwycięstwa, jakim jest Puchar Świata. Po raz pierwszy europejska drużyna wywalczyła Puchar Świata w Ameryce Południowej. Sprawdza się też teoria, że na zdobycie Pucharu Świata czeka się dwadzieścia cztery lata, tyle czekała Brazylia, Włosi i teraz Niemcy. Jest to również jedenasty tytuł Europejczyków.

Manuel Neuer reprezentant Niemiec, został wyróżniony zawodnikiem turnieju i otrzymał Złotą Rękawicę, natomiast Leo Messi, reprezentant Argentyny, otrzymał Złotą Piłkę, za najlepszego zawodnika turnieju.

*- mecze rozegrane do przerwy

Faza grupowa:
Grupa G –
1 kolejka: (16.06.2014 r., godz: 18:00)
Miejsce: Arena Fonte Nova (Salvador, Bahia)
Arbiter: M. Mazic
Widzów: 51 081
Mecz: Niemcy – Portugalia
Wynik: 4:0 (3:0)
Bramki dla Niemiec: (nr 13) Thomas Müller (12’ – karny, 46’ i 78), (nr 5) Mats Hummels (32’)
Żółte kartki dla Niemiec: brak
Żółte kartki dla Portugalii: (nr 21) Joao Pereira (14’),
Czerwone kartki dla Portugalii: (nr 3) Pepe (37’)

2 kolejka: (21:06.2014 r., godz:21:00)
Miejsce: Estádio Governador Plácido Aderaldo Castelo (Fortaleza, Ceará)
Arbiter: Sandro Meira Ricci
Widzów: 59 621
Mecz: Niemcy – Ghana
Wynik: 2:2 (0:0)
Bramki dla Niemiec: (nr 19) Mario Goetze (51’), (nr 11) Miroslav Klose (71’)
Bramki dla Ghany: (nr 20) Andre Ayew (54’), (nr 3) Asamoah Gyan (63’)
Żółte kartki dla Ghany: (nr 11) Sulley Muntari (94’)

3 kolejka: (26.04.2014 r., godz: 18:00)
Miejsce: Arena Pernambuco (Recife, Pernambuco)
Arbiter: R. Irmatov
Widzów: 41 876
Mecz: USA – Niemcy
Wynik: 0:1 (0:0)
Bramki dla Niemiec: (nr 13) Thomas Müller (55’)
Bramki dla USA : brak
Żółte kartki dla Niemiec: (nr 4) Benedikt Hoewedes (12’)
Żółte kartki dla USA: (nr 3) Omar Gonzalez (38’), (nr 15) Kyle Beckerman (63’)

Tabela Grupy G:
1. Niemcy* – 3 – mecze, 7 pkt, zwycięstw - 2, remisy – 1, porażki – 0, bramki – 7-2, +/- 5
2. USA* – 3 - mecze, 4 pkt, zwycięstw 1, remis – 1, porażka 1, bramki 4-4, +/- 0
3. Portugalia –3 - mecze, 4 pkt, zwycięstw – 1, remisy – 1, porażki – 1, bramki 4-7, +/- -3
4. Ghana – 3 - mecze, 1 pkt, zwycięstw – 0, remisy -1, porażki -2, bramki 4-6, +/- -2
* drużyny wychodzące z grupy

1/8 finału: (30.06.2014 r., godz: 22:00)
Miejsce: Estádio José Pinheiro Borba (Beira-Rio) (Porto Alegre, Rio Grande do Sul)
Widzów: 43 063
Mecz: Niemcy – Algieria
Wynik: 0:0, do przerwy 0:0, po 90 minutach 0:0, po dogrywce 2:1
Bramki dla Niemiec: (nr 9) Andre Schuerrle (93’), (nr 8) Mesut Oezil (120’)
Bramki dla Algierii: (nr 18) Abdelmoumene Djabou (122’)
Żółte kartki dla Niemiec: (nr 16) Philipp Lahm (108’)
Żółte kartki dla Algierii: (nr 5) Rafik Halliche (41’)

Ćwierćfinał: (4.07.2014 r., godz: 18:00)
Miejsce: Estadio Jornalista Mário Filho (Maracanã) (Rio de Janeiro, Rio de Janeiro)
Arbiter: N. Pitana
Widzów: 74 240
Mecz: Francja – Niemcy
Wynik: 0:1 (0:1)
Bramki dla Niemiec: (nr 5) Mats Hummels (13’)
Bramki dla Francji: brak
Żółte kartki dla Niemiec: (nr 6) Sami Khedira (55’), (nr 7) Bastian Schweinsteiger (80’)
Żółte kartki dla Francji: brak

Półfinał: (8.07.2014 r., godz: 22:00)
Miejsce: Estádio Governador Magalhães Pinto (Belo Horizonte, Minas Gerais)
Arbiter: M. Rodríguez
Widzów: 58 141
Mecz: Brazylia – Niemcy
Wynik: 1:7 (0:5)
Bramki dla Niemiec: (nr 13) Thomas Müller (11’), (nr 11) Miroslav Klose (23’), (nr 18) Toni Kross (24’ i 26’), (nr 6) Sami Khedira (29’), (nr 9) Andre Schuerrle (70’ i 79’)
Bramki dla Brazyli: (nr 11) dos Santos Oscar (91’)
Żółte kartki dla Brazylii: (nr 13) Bonfim Dante (69’)

Finał: (13.07.2014 r., godz: 21:00)
Arbiter: N. Rizzoli
Widzów: 74 738
Mecz: Niemcy – Argentyna
Wynik: 0:0, do przerwy 0:0, po 90 minutach 0:0, po dogrywce 1:0
Bramki dla Niemiec: (nr 19) Mario Goetze (113’)
Bramki dla Argentyny: brak
Żółte kartki dla Niemiec: (nr 7) Bastian Schweinsteiger (29’), (nr 4) Benedikt Hoewedes (34’)
Żółte kartki dla Argentyny: (nr 14) Javier Mascherano (64’), (nr 20) Sergio Aguero (65’)

Argentyna:
1 kolejka: (16.06.2014 r., godz: 24:00)
Arbiter: J. Aguilar
Mecz: Argentyna – Bośnia i Hercegowina
Wynik: 2:1 (1:0)
Bramki dla Argentyny: (nr 5) Sead Kolaszinać (4’ – samob.), (nr 10) Leo Messi (65’)
Bramki dla Bośni i Hercegowiny: (nr 9) Vedad Ibiszević (85’)
Żółte kartki dla Argentyny: (nr 16) Marcos Rojo (25’)
Żółte kartki dla Bośni i Hercegowiny: (nr 4) Emir Spahić (63’)

2 kolejka: (21.06.2014 r., godz: 18:00)
Widzów: 57 698
Mecz: Argentyna – Iran
Wynik: 1:0 (0:0)
Bramki dla Argentyny: (nr 10) Leo Messi (91’)
Bramki dla Iranu: brak
Żółte kartki dla Argentyny: brak
Żółte kartki dla Iranu: (nr 6) Jawad Nekunam (54’), (nr 7) Massoud Schojaei (73’)

3 kolejka: (25.06.2014 r., godz: 18:00)
Widzów: 43 285
Mecz: Nigeria – Argentyna
Wynik: 2:3 (1:2)
Bramki dla Argentyny: (nr 10) Leo Messi (3’ i 47’), (nr 16) Marcos Rojo (50’)
Bramki dla Nigerii: (nr 7) Ahmed Musa (5’ i 48’)
Żółte kartki dla Nigerii: (nr 22) Kenneth Omeruo (49’), (nr13) Juwon Oshaniwa (51’)

Tabela Grupy F:
1. Argentyna* – 3 – mecze, 9 pkt, zwycięstw - 3, remisy – 0, porażki – 0, bramki – 6-3, +/- 3
2. Nigeria* – 3 - mecze, 4 pkt, zwycięstw 1, remis – 1, porażka 1, bramki 3-3, +/- 0
3. Bośnia i Hercegowina – 3 - mecze, 3 pkt, zwycięstw – 1, remisy – 0, porażki – 2, bramki 4-4, +/- 0
4. Iran – 3 - mecze, 1 pkt, zwycięstw – 0, remisy -1, porażki -2, bramki 1-4, +/- -3

1/8 finału (01.07.2014 r., godz: 18:00)
Miejsce: Arena de São Paulo (São Paulo, São Paulo)
Arbiter: J. Eriksson
Widzów: 63 255
Mecz: Argentyna – Szwajcaria
Bramki dla Argentyny: (nr 7) Angel Di Maria (118’)
Bramki dla Szwajcarii: brak
Żółte kartki dla Argentyny: (nr 16) Marcos Rojo (91’), (nr 7) Angel Di Maria (120’), (nr2) Ezequiel Garay (123’)
Żółte kartki dla Szwajcarii: (nr 10) Granit Xhaka (36’), (nr 16) Gelson Fernandes (74’)

Ćwierćfinał: (05.07.2014 r., godz: 18:00)
Miejsce: Estádio Nacional de Brasília (Brasília, Distrito Federal)