Zaskakująca fabuła - to najtrafniejsze określenie najnowszego filmu Josepha Kosinskiego, który wszedł do polskich kin, z Tomem Cruisem w roli głównej. Opinie na temat filmu są różne. Przedstawię więc swój punkt widzenia.

Akcja filmu rozgrywa się w 2077 roku w przestrzeni kosmicznej. Trwa wojna z obcymi - tak zwanymi "padlinożercami". Ziemia z powodu napromieniowania została ewakuowana, a ludzie prawdopodobnie wysłani na jeden z księżycy Saturna - Tytana. Spośród ewakuowanych osób zostali wytypowani Jack Harper (Tom Cruise) i Victoria (Andrea Riseborough). Tuż po przebudzeniu ze snu alfa zostaje im wymazana cała pamięć. Tworzą zgrany, zdyscyplinowany na potrzeby misji zespół, którego zadaniem jest patrolowanie nieba i serwisowanie niesprawnych pojazdów - dronów, maszyn zabijających niebezpiecznych "padlinożerców". Akcji przewodniczy Sally (Melissa Leo), przedstawiona jako kobieta, ale tak naprawdę do końca nie wiadomo kim lub czym ona jest.

Victoria nie może się doczekać, kiedy dotrze do pozostałych ludzi na Tytanie, tym bardziej, że ma to się stać już za dwa tygodnie. Jednak jej partner nie jest pewny czy chce tego samego. Zaczyna działać na własną rękę i wpada na pewien trop. Odkrywa, że rzeczywistość, która go otacza, może nie być tym, czym się wydaje. Wbrew Sally i Victorii ratuje z rozbitego statku kosmicznego kobietę ze snu. Od tej pory zarówno relacje pomiędzy Jackiem i Victorią, jak również ich współpraca z Sally ulegają drastycznej zmianie.

"Niepamięć" Josepha Kosinskiego budzi kontrowersje.


Osobom, które znają filmy science fiction i wnikliwie obserwują nowości kinowe, film przypomina twórczość Philipa Dicka: "Matrix", "Odyseję kosmiczną", "Pamięć absolutną", "Człowieka Omegę" czy "Moon" Duncana Jonesa. "Niepamięć" kojarzy się im ze znanym filmem "WALL-E" w reżyserii Andrew Stantona. Doszukują się także scen akcji z filmu "Top Gun" czy elementów z filmu "Jestem legendą". Pomimo szykownych kostiumów czy futurystycznych pojazdów, nie każdemu fanowi filmów science fiction "Niepamięć" może się więc podobać. Przez wzgląd na podobieństwo do innych znanych filmów nie stanowi dla nich nowości i powoduje nudę.

Osobom, które nie są zagorzałymi fanami filmów akcji czy science fiction, "Niepamięć" może przypaść do gustu, gdyż jest to film bardzo emocjonujący, doskonale balansujący na granicy science fiction i moralno-miłosnej historii. Nie doszukują się wtedy podobieństwa do innych filmów czy twórców tego gatunku filmowego, tylko zachwycają się np. zawieszonym tysiące metrów nad ziemią przezroczystym basenem, futurystycznym składanym motocyklem, pięknie zmontowanymi krajobrazami wraz z nastrojową, dopasowaną muzyką, efektami specjalnymi i zaskakującymi zwrotami akcji. "Niepamięć" posiada więc wszystko czego widz może oczekiwać po produkcji oznaczonej jako akcja/science fiction.

Moim zdaniem ten film to wspaniałe doznanie estetyczne - charakteryzują go bardzo plastyczne kadry, umiejętnie dobrana kolorystyka, minimalizm dekoracji, a przede wszystkim bardzo zaskakująca fabuła, dla której zdecydowanie warto pójść do kina.

NIEPAMIĘĆ (2013)
gatunek: Akcja/Sci-Fi
produkcja: USA
premiera: 19 kwietnia 2013 (Polska), 10 kwietnia 2013 (świat)
reżyseria: Joseph Kosinski
scenariusz: Joseph Kosinski, Karl Gajdusek, Michael Arndt

Wolisz spędzić wieczór w domu przed telewizorem? Nie wiesz, co obejrzeć? Sprawdź program tv!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!