(© Grzegorz Franki)

Artykuł 10 Ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej zawiera limity dochodów, po osiągnięciu których prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu. I właśnie przeciwko tym limitom protestują niepełnosprawni.

Petycja kierowana jest do premiera Donalda Tuska i dotyczy osób, które stały się niepełnosprawne w młodym wieku, przed wejściem na rynek pracy. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i niesprawiedliwa, ze względu na to, że aby nie stracić przysługującego im świadczenia, czyli renty, mogą one miesięcznie zarobić maksymalnie 961 zł brutto (ok. 600 zł do ręki), czyli 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Autorzy petycji zwracają uwagę, iż rencistów socjalnych nie obowiązują te same zasady, co emerytów, a więc przepis ustawy o dopuszczalnej kwocie zarobku w wysokości 70 i 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Argumentują, iż takie rozwiązanie zwiększyłoby ich szansę na aktywność zawodową bez obawy o utratę świadczenia.

Ustawa w takiej formie, jaka jest teraz, powoduje dyskryminację osób pobierających socjalne świadczenie rentowe, co jest niezgodne z art. 32 Konstytucji RP, który mówi o tym iż: wszyscy są wobec prawa równi i nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny.

Petycję można przeczytać na stronie internetowej, gdzie również można, oprócz podpisu, wyrazić swoje zdanie na ten temat.


Źródło: Rzeczpospolita

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!