Okładka książki Karola Wojtyły Okładka książki Karola Wojtyły

Okładka książki Karola Wojtyły. (© www.wydawnictwowam.pl)

W poniedziałek, 7 października 2013 roku, światło dzienne ujrzą teksty napisane ponad 60 lat temu przez Karola Wojtyłę, ówczesnego wikariusza parafii św. Floriana w Krakowie. "Tajemnica Boga" ukaże się nakładem Wydawnictwa WAM.

Do parafii św. Floriana przy ulicy Warszawskiej w Krakowie trafił Karol Wojtyła ze swojego pierwszego miejsca posługi kapłańskiej w Niegowici w 1949 roku. Tutaj założył mieszany chorał gregoriański, a w 1951 roku wpadł na pomysł zorganizowania wymyślonych przez siebie nabożeństw - misteriów. Oparte były głównie na tekstach Pisma świętego przeplatanych własnymi komentarzami. Zaangażował w to przedsięwzięcie studentów. Jednym z nich był Jacek Fedorowicz. To on przez lata przechowywał w szafie swojego krakowskiego mieszkania oryginalne teksty Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II. W kilka lat po śmierci Pana Jacka, jego syn, ksiądz Szymon Fedorowicz zdecydował się ujawnić maszynopis sprzed 60 lat.

Ujawnione teksty ukażą się w tomie "Tajemnica Boga" i staraniem Wydawnictwa WAM trafią 7 października br. do księgarń. Wstęp do tej wyjątkowej publikacji napisał wieloletni sekretarz Jana Pawła II, obecnie Metropolita Krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Pisze on m.in. "Z radością dowiedzieliśmy się o odkryciu w prywatnych zbiorach kolejnego tekstu pióra księdza Karola Wojtyły. Odnalazł się zapis nabożeństw, opracowanych przez Duszpasterza studentów i przeprowadzonych przy ich udziale na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w krakowskiej parafii św. Floriana. (...) Fenomenem paraliturgicznych misteriów jest próba niezwykle prostego i życiowego wyjaśnienia sensu rozważanych prawd wiary. Oto przykład: Tajemnica krzyża. Nie wolno być poza nią. Nikt nie potrafi jej już wyrwać z losów człowieka. Im bardziej usiłuje tego dokonać, tym boleśniej wbija się ona w dzieje ludzkie. Człowiek albo się o nią rozbije, albo się przez nią ocali. Czy podobnie nie myślał Jan Paweł II, gdy umęczony chorobą i cierpieniem na oczach całego świata przyciskał do serca krzyż w ostatni Wielki Piątek swojego życia, osiem dni przed odejściem do domu Ojca?"

Stanisław kardynał Dziwisz składa też podziękowania wydawcy: Dziękuję Wydawnictwu WAM za staranne wydanie "Tajemnicy Boga", a Czytelnikom życzę głębokiego przeżycia spotkania z jej Autorem. Czekamy na jego kanonizację i modlimy się o nią, by jeszcze bardziej towarzyszył Kościołowi w pielgrzymce wiary.

*opracowano na podstawie materiałów Wydawnictwa WAM

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!