Niespodzianka w Pradze, remis w Kijowie

Za nami pierwsze mecze IV rundy eliminacji do Ligi Mistrzów. Pogromcy Lecha Poznań, piłkarze Sparty Praga, przegrali przed własną publicznością 0-2 z MSK Żylina.

Trzynaście bramek w pięciu wtorkowych meczach zobaczyli kibice w ramach ostatniej rundy kwalifikacji do Champions League. Rewanże odbędą się w przyszłą środę. Zwycięzcy dwumeczów zagrają w fazie grupowej Pucharu Mistrzów, pokonani trafią do Ligi Europy.

MSK Żylina o krok od awansu
Trwa passa słowackiej piłki. Reprezentacja z tego kraju niedawno zaliczyła całkiem udany występ na Mistrzostwach Świata. Teraz wiele wskazuje na to, że mistrz tego kraju zagra w elitarnej Champions League. Piłkarze MSK Żylina wygrali na wyjeździe ze Spartą Praga 2-0 i w rewanżu to oni będą faworytem do awansu. Tymczasem prażanie potwierdzili, że początek sezonu to dla nich istna męka. Do przerwy utrzymywał się wynik bezbramkowy, jednak druga połowa zdecydowanie należała do gości. Najpierw Momodou Ceesay, a następnie Tomas Oravec sprawili, że goście wracali do domów w bardzo optymistycznych nastrojach.

Remis w meczu dwóch wielkich drużyn
Kibice zgromadzeni na stadionie im. Walerego Łobanowskiego mieli połowiczne powody do radości. Drużyna Dynama Kijów pokazała charakter i mimo, że to Ajax Amsterdam objął prowadzenie, gospodarze zdołali doprowadzić do wyrównania. Wynik meczu w 57. minucie otworzył Jan Vertonghen. Na domiar złego po dwóch żółtych kartkach boisko opuścić musiał Denis Garmasz. Jednak grająca w dziesiątkę drużyna Dynama nie poddała się i już w 66. minucie meczu na tablicy wyników widniał remis 1-1. Bramkę po błędzie obrońców Ajaxu zdobył Oleg Gusew. Gol zdobyty na wyjeździe może być zbawienny w skutkach dla wicemistrza Holandii. Takim samym wynikiem tydzień temu zakończył się mecz reprezentacji Ukrainy z Holandią.

Małe derby Skandynawii dla Rosenborga
Końcówka meczu Rosenborg Trondheim-FC Kopenhaga wlała nieco optymizmu w serca kibiców gośći. Wcześniej 2-0 prowadzili mistrzowie Norwegii i byłby to na pewno wynik trudny do odrobienia w rewanżu. Jednak na gole zdobyte przez Steffena Iversena i Markusa Henriksena drużyna z kraju Hamleta zdołała odpowiedzieć trafieniem Jespera Gronkjaera. Rewanż będzie zapewne pełen emocji, gdyż obie drużyny potwierdziły podobny potencjał, a wynik z pierwszego meczu niczego nie przesądza.

Londyńskie Koguty podziobane w Szwajcarii
Piłkarze Tottenhamu Hotspur jeszcze nigdy nie grali w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Drużyna Young Boys Berno też nie i to ona wykazała większy głód awansu do piłkarskiego raju. Takiego obrotu sprawy nie przewidziała chyba czwarta drużyna Premier League ubiegło sezonu, gdyż pierwsze pół godziny meczu wyglądało tak, jakby Anglicy zostali w domu. Senad Lucić, Henri Bienvenu i Xavier Hochstrasser wprawili miejscowych kibiców w ekstazę, zdobywając wysokie prowadzenie. Koguty otrząsnęły się jeszcze przed przerwą i za sprawą Sebastiena Bassonga zdołały zniwelować stratę do dwóch bramek. W drugiej połowie to goście zdobyli jedyną bramkę, a tym, który pokonał bramkarza szwajcarskiej drużyny był Roman Pawluczenko. Brak konsekwencji w postawie Young Boys i nieumiejętność utrzymania korzystnego wyniku, może się zemścić za tydzień nad Tamizą i to podopieczni Harryego Redknappa mają teoretycznie łatwiejsze zadanie.

Niegościnny Petersburg
Zaledwie trzy minuty czekali kibice w Sant Petersburgu na bramkę w meczu Zenitu z AJ Auxerre . Danko Lazovic dośrodkował z lewej strony i Aleksander Kierżakow umieścił piłkę w siatce. Była to, jak się później okazało, jedyna bramka w meczu. W spotkaniu tym pełne 90 minut rozegrał Ireneusz Jeleń, zabrakło natomiast Dariusza Dudki. W rewanżu trzecia drużyna Ligue 1 ubiegłego sezonu będzie musiała zagrać bardziej skutecznie i liczyć na to, że Rosjanie zapomną jak dwa lata temu wyeliminowali z pucharu UEFA drużynę Olympique Marsylia.