Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezapomniane wrażenia za małe pieniądze - couchsurfing

Małgorzata Osowiecka
Małgorzata Osowiecka
Logo couchsurfingu
Logo couchsurfingu Logo
Zbliżają się wakacje. Wielu z nas planuje już wyjazdy. A couchsurfing to pomysł na niepowtarzalne wspomnienia, w gronie interesujących ludzi. Warto dowiedzieć się więcej o tym, niekoniecznie tylko wakacyjnym, trendzie wyjazdowym.

Couchsurfing jest przepustką do poznawania świata. Ponad milion osób korzysta z takiej formy spędzania czasu poza domem. Idea jest prosta. Jesteśmy turystami, którzy szukają noclegu, chcemy spędzić czas w sposób oryginalny, a fundusze nie pozwalają nam na opłacanie drogiego hotelu? Z pomocą przychodzi couchsurfing i strona internetowa, dzięki której nasze podróżnicze marzenia mogą się spełnić. Na głównej stronie serwisu możemy znaleźć użytkowników oferujących nocleg we własnym domu czy mieszkaniu, w wielu zakątkach świata. Możemy także sami zaoferować komuś darmową kwaterę. Bardzo często po wizycie u kogoś, zapraszamy go również do siebie, w formie rewanżu. Możemy jechać za granicę, ale też zostać w Polsce, nie ma reguły. Niemal wszędzie znajdą się otwarci na nas ludzie.

Zaznacza się, że korzystamy z serwisu na tyle, na ile jesteśmy gotowi. To znaczy, że jeśli nie chcemy przyjąć do siebie surferów z innych krajów, nie musimy tego robić. Jednak, jak słyszałam od pewnego doświadczonego surfera, po pewnym czasie pojawia się chęć zaproszenia innych do siebie i zrewanżowania się tym, czego można była zasmakować dzięki wyrozumiałości i otwartości innych osób. To naturalne, że początkowo ludzie są nieufni, jednak potem otwierają bramy także swoich mieszkań i oferują innym lokum.

Zdecydowaliśmy się na wyjazd. Jak umówić się z osobą z miejsca naszego przeznaczenia? Musimy, po wstępnym przejrzeniu ofert w serwisie, wyrazić naszą chęć przyjazdu do wybranego gospodarza. Jak mówią surferzy: nie wysyłajmy kilkudziesięciu zaproszeń, a raczej potraktujmy sprawę personalnie, wysyłając chęć przyjazdu do osoby, najbardziej nam odpowiadającej. Można napisać na przykład: "Wybrałem cię, bo też lubię czytać te same książki co ty". Wtedy wydamy się miłą, kulturalną osobą, a więź zostanie nawiązana. Z gospodarzem najlepiej umówić się około dwa tygodnie przed naszym przyjazdem. Wtedy ludzie wiedzą już, czy ich możliwość przyjęcia surferów jest pewna, a nie jest jeszcze za późno, by w razie czego zmienić plany.

Kolejną ważną kwestią couchsurfingu są opłaty. Przyjeżdżamy bowiem do kogoś, u kogo często mieszkamy nawet kilka tygodni, a najczęściej z jednorazowego surfingu korzysta kilka (nierzadko kilkanaście) osób. Tak wiele przybyszów to zwiększone opłaty za światło, wodę, kolejki do toalety. Czy należy zatem opłacić swój pobyt? Surferzy mówią - niekoniecznie. Niektórzy gospodarze sami zaznaczają, że nie chcą pieniędzy od surferów. Niektórzy zostawiają inicjatywę przybyszom, którzy mogą w ten sposób dobrowolnie okazać swoją wdzięczność. Należy więc śledzić, którzy gospodarze oferują darmowy nocleg, a którzy woleliby jednak otrzymać od nas składkę w formie podziękowania. A może, jadąc do kogoś, należy zabrać ze sobą jakiś drobny upominek? Oczywiście, można to zrobić, jednak w couchsurfingu nie ma takiego trendu, a wybór prezentu jest zwykle spontaniczny (często tak jak cały pomysł wyjazdu).

Ale zaraz. Czy to jest całkowicie bezpieczne? Jak mówią sami surferzy - tak (wyjątki z pewnością także się zdarzają, nie można o tym zapominać). W serwisach couchsurfingowych mamy do wyboru naprawdę całą gamę użytkowników. Możemy wybrać osobę najbardziej wiarygodną, która rzetelnie podaje swoje dane i wydaje nam się najbardziej odpowiednia. Poza tym, każdemu gospodarzowi możemy wystawić pozytywną opinię, zaraz po naszej wizycie u niego. I odwrotnie. Jeśli umówiliśmy się z kimś, a zastaliśmy zamknięte drzwi, możemy wystawić mu negatywną opinię. Zaznacza się, że takich "negatywów" jest bardzo mało, ale jeśli na taki trafimy, lepiej zastanowić się dwa razy nad wyborem danej osoby.

Na koniec parę opinii zadowolonych użytkowników couchsurfingu:

Couchsurfing jest dobrym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o życiu, odkryć inną kulturę, a także świetnym doświadczeniem, okazją, by poznać miejscową ludność.

Couchsurfing zmienił całe moje życie.

Dzięki couchsurfingowi poznałam ludzi, którzy są teraz moimi dobrymi przyjaciółmi.

To, czy sami zdecydujemy się na taki wypoczynek, zależy oczywiście od charakteru i tolerancji na nowe doświadczenia. Couchsurfing jest pomysłem ciekawym, bardzo oryginalnym i atrakcyjnym, zwłaszcza dla młodych. Jednak z pewnością nie wszystkich usatysfakcjonuje. Zainteresowanym polecam główną stronę couchsurfingu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto