(© http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:A4_Krakow_20070815_1026.jpg&filetimestamp=20070815182644)

W wyniku zaniedbań i nadużyć urzędników Ministerstwa Infrastruktury, koncesjonariusze autostrad A2 i A4 dostali 200 mln złotych za dużo. Najwyższa lzba Kontroli powiadomiła o sprawie prokuraturę.

NIK złożył zawiadomienie o o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA. Urzędnicy mieliby dopuścić się wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów poprzez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.

Jak podaje serwis TVN24.pl sprawa dotyczy rozliczeń rekompensat za bezpłatne przejazdy autostradami ciężarówek, które miały wykupione winiety. System ten był niezgodny z prawami UE. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że urzędnicy nie zabezpieczyli odpowiednio interesu Skarbu Państwa i nie zapewnili rzetelnego rozliczania rekompensat.

"Z tego powodu z Krajowego Funduszu Drogowego przez okres kilku lat wypłacane były spółkom zawyżone kwoty, a ich ewentualny zwrot następował bez jakichkolwiek odsetek"- czytamy w raporcie NIK. W ten sposób państwo wypłaciło firmie Autostrada Wielkopolska SA budującej autostradę A2 nadpłatę sięgającą ok. 170 mln zł. Podobnie było w przypadku autostrady A4, gdzie GDDKiA dopuściła także do nadpłaty środków wypłacanych koncesjonariuszowi, spółce SAM S.A., w wysokości 31 mln zł.

Jak wyjaśnia prezes NIK Jacek Jezierski, po zawarciu w lutym 2009 roku porozumienia pomiędzy ministrem a koncesjonariuszem kwota ta została zwrócona, jednak zwrot nadpłaty nastąpił, zdaniem NIK, na warunkach niekorzystnych dla Skarbu Państwa. SAM S.A. zwróciła nadpłatę w ratach, bez odsetek za wielomiesięczny okres korzystania z tego kapitału. Odsetki mogą wynieść
nawet 1,5 mln złotych

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!