Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc w muzeum - już w najbliższy weekend!

Marta Szloser
Marta Szloser
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - oddział Muzeum Miejskiego (Stary Ratusz)
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - oddział Muzeum Miejskiego (Stary Ratusz) Marta Szloser
Nie wiesz co zrobić wieczorem z wolnym czasem? Cierpisz na bezsenność? Nudzi cię spędzanie każdej soboty w klubach? Spróbuj czegoś innego - spędź noc w muzeum!

Jak co roku 18 maja Europa będzie obchodzić Europejski Dzień Muzeów. W najbliższą tej dacie sobotę - w tym roku będzie to 17 maja, po raz kolejny odbywać się będzie Europejska Noc Muzeów. Muzea i galerie sztuki będą wtedy otwarte w godzinach nocnych. Większość placówek przygotowuje na tę okazję specjalne ekspozycje, często takie, których nie można oglądać na co dzień. Dodatkowe atrakcje to różne spotkania z artystami odkrywającymi tajniki swojej pracy, warsztaty, na których każdy może spróbować swoich sił jako twórca sztuki, prelekcje, koncerty, happeningi itp. Wstęp na wystawy i imprezy przeważnie jest w tym czasie bezpłatny. Kolejki do niektórych muzeów są w tę noc bardzo długie, warto więc pojawić się na miejscu nieco wcześniej.

Lange Nacht der Museen, la Nuit des Musées, Noc Muzeów...

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Impreza okazała się wielkim sukcesem i bardzo szybko pomysł podchwyciły inne europejskie kraje. W ubiegłym roku w obchodach wzięło udział aż 123 tysiące instytucji ze 145 krajów. Polska dołączyła do entuzjastów nocnego zwiedzania muzeów w 2004 roku za sprawą Krakowa. W tym roku do tej ogromnej akcji kulturalnej włączyło się dwadzieścia polskich miast. W każdym z nich czeka na wszystkich zainteresowanych wiele atrakcji. Muzea chcą w ten sposób zachęcić do obcowania ze sztuką, pokazać, że wcale nie są nudne i przeznaczone tylko dla wycieczek szkolnych oraz "wybranych" miłośników sztuki. W muzeum również można ciekawie spędzić czas, dobrze się bawić, a przy tym dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Noc atrakcji we Wrocławiu - w telegraficznym skrócie

Wrocławskie muzea przygotowały dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Muzeum Narodowe otworzy swój skarbiec oraz pokaże arcydzieła złotnictwa zgromadzone w tej placówce. Odbędą się również wykłady na temat wiejskich strachów, złotnictwa, tajemnic ukrytych w obrazach i rzeźbach oraz muzeów przyszłości. Dodatkowe atrakcje to pokaz technik konserwacji wyrobów złotniczych oraz czerpania papieru, który przygotowało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

W Muzeum Architektury zobaczymy wystawę "Magazyn" pokazującą zbiory, które na co dzień są niedostępne dla publiczności. Eksponaty reprezentują różne gałęzie sztuki powstałe w różnych okresach, ale wszystkie łączy związek z architekturą. Organizatorzy zapewniają, że są to prawdziwe hity, które nie każdy może zobaczyć! Kolejnym punktem programu będzie spotkanie ze Zbigniewem Maćkowem i architektami z jego pracowni. Późnym wieczorem rozpocznie się widowisko muzyczno-architektoniczne, czyli połączenie współczesnej muzyki elektronicznej i wideoartu (grupa Synta[XE]rror i Haven). Dodatkowo zaprezentowane zostaną autorskie filmy z archiwum "Art & Industrial Galery".

Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty tkactwa deseczkowego oraz ceramiczne, które poprowadzi Franciszek Błotny z Parowej koło Bolesławca. O północy odbędzie się wykład Pauliny Sucheckiej "Co na wsi straszyło?".

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (Stary Ratusz) pokaże wystawę porcelany europejskiej z prywatnej kolekcji. Jej właściciel spotka się z przybyłymi, opowie o swojej pasji i odpowie na pytania. Odbędą się również warsztaty ceramiczne, podczas których Anna Malicka odsłoni tajniki swojej pracy. Swoje stoisko otworzy Fabryka Porcelany z Wałbrzycha. Na koniec dla gości zagra Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica.

Muzeum Archeologiczne zaprasza na spotkanie z ceramiką starożytną i średniowieczną. Zwiedzanie stałej wystawy archeologicznej będzie połączone z opowieściami o pierwszych technikach wypalania i formowania przedmiotów użytkowych. Natomiast na dziedzińcu Arsenału poznamy nowoczesne sposoby tłoczenia naczyń. Przy kole garncarskim będą pracować studenci Katedry Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykonane przez nich prace będzie można nabyć podczas wieczornej aukcji ceramiki.

Drogocenne złoto i krucha ceramika

Wrocławska Noc Muzeów odbędzie się więc w tym roku pod znakiem cennego złota i kruchej porcelany. Lśniące złoto przyprawi o szybsze bicie serca, delikatna porcelana być może skłoni do egzystencjalnych rozmyślań, a udział w licznych warsztatach pozwoli każdemu poczuć się choć przez chwilę artystą. Życzę dużo przyjemności z obcowania z dobrami kultury tej nocy! Uważajcie tylko, żeby ktoś nie zamknął was na całą noc w muzeum...

Więcej informacji o Nocy Muzeów we Wrocławiu oraz plan imprez na stronach muzeów:

Muzeum Narodowe
Muzeum Architektury
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Miejskiego: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz Muzeum Archeologiczne

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto