17 grudnia warszawska Akademia Sztuk Pięknych i Metro Warszawskie podpiszą umowę dotyczącą galerii A19 na stacji metra Marymont. Dzięki temu uczelnia przejmie nad nią opiekę artystyczną.

- Program galerii na stacji metra Marymont zostanie na pewno rozszerzony. Chcemy to miejsce umiędzynarodowić. Chcielibyśmy nawiązać współpracę z podobnymi przestrzeniami metra w innych miastach europejskich, m.in. Berlinie – mówi prof. Mirosław Duchowski z Wydziału Malarstwa ASP. Jak dotąd galeria A19 promowała prace studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Opiekowały się nią ASP i Metro Warszawskie. Projekt okazał się sukcesem.

ASP planuje, by galeria działała z prawdziwym rozmachem. Nowa forma zakłada międzynarodową współpracę i pokazywanie sztuki kontrowersyjnej. Już pierwsza wystawa będzie miała miejsce w nowej formule. "Z pewnością to będzie mocne wydarzenie, bo sztuka w przestrzeni publicznej musi budzić żywe reakcje, musi być kontrowersyjna. Jesteśmy przygotowani na to, że narazimy się na ostre reakcje. Ale od tego jest sztuka. A my jesteśmy od tego, żeby pokornie wyjaśniać znaczenie nawet najdziwniejszych rzeczy" – tłumaczy prof. Duchowski na
tvnwarszawa.

Galerią kierować będą studenci i absolwenci z interdyscyplinarnej grupy, przede wszystkim z Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej. Poza artystami będą to kulturoznawcy i socjologowie.
Dotąd galeria działała na zasadach konkursu skierowanego do studentów i absolwentów uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Prace były projektowane dla tego właśnie miejsca i wybierane przez radę programową.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!