Pomnik upamiętniający ofiary mordów dokonanych przez radzieckie komanda w Katyniu, Charkowie i Miednoje Pomnik upamiętniający ofiary mordów dokonanych przez radzieckie komanda w Katyniu, Charkowie i Miednoje

Pomnik upamiętniający ofiary mordów dokonanych przez radzieckie komanda w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Pomnik znajduje się na Placu Andrzeja w Katowicach. (© http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/Katowice_-_Pomnik_na_pl._Andrzeja.JPG/800px-Katowice_-_Pomnik_na_pl._Andrzeja.JPG)

Wiemy, kiedy i "za co" NKWD wyłapało i zabiło 350 Polaków w obwodzie rowieńskim jesienią 1939 roku i w pierwszych miesiącach 1940. Znamy katów - przedstawia na łamach Gazety Wyborczej Wacław Radziwinowicz.

Dokumenty w tej sprawie dostał niedawno IPN od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Do tej pory o 3435 ofiarach z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej wiedzieliśmy niewiele - znaliśmy nazwiska, imiona, imiona ojców i daty urodzenia. Nic więcej.

Urodzony w 1906 r. w Warszawie Krzysztof Potocki został aresztowany 8 grudnia 1939 r., bo był "policjantem pańskiej Polski". Na śmierć zasłużyli 29-letni Wiktor Skrentkowicz z Tarnopola (aresztowany 8 stycznia 1940 r.) - jako "oficer armii pańskiej Polski". I Leon Pikgolc (aresztowany 6 marca 1940 r.) - jako "wielki obszarnik".

Źródło: wyborcza.pl

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!