(© NASA/JHUAPL/SwRI)

14 lipca o godzinie 13.49 sonda New Horizons dokonała historycznego przelotu nad Plutonem. To jednak nie koniec i obiekt leci dalej, by badać Pas Kuipera.

Misja sondy New Horizons nie zakończyła się. Mało tego, obiekt ciągle przesyła na Ziemię informacje z przelotu i będzie to robił co najmniej przez kolejne kilkanaście miesięcy. Sonda zebrała tak dużą liczbę danych o Plutonie, że ich przesłanie zajmie dużo czasu. Wszystko z powodu odległości i prędkości transferu, który wynosi tylko 2 kilobity na sekundę. Próbnik zebrał 50 GB danych, do centrum NASA dotarło dopiero 2 proc. - donosi Space.com.

Co dalej? Naukowcy chcą, by sonda badała Pas Kuipera. Wytypowali już dwa potencjalne obiekty badań. Oznaczono je jako: 2014 MU69 i 2014 PN70. Znajdują się około 1,6 mld za Plutonem, który z kolei odległy jest o 4,8 mld kilometrów od Ziemi. Drugi przelot po Plutonie mógłby nastąpić w 2019 r.

Czytaj także: Naukowcy odkryli planetę bliźniaczą Ziemi. Kepler-452b okrąża swoją gwiazdę w 385 dni


Decyzja, który z obiektów stanie się kolejnym celem sondy New Horizons zapadnie wkrótce. Tej jesieni muszą zostać włączone silniki, by zminimalizować zużycie paliwa w dalszym toku lotu.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!