Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe kino rosyjskie na Bródnie

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Po raz kolejny warszawskie kino Świt w ramach projektu „Bródno kocha kino” zaprasza na przegląd kinematografii rosyjskiej. Tym razem uwaga organizatorów skupiła się na filmach rosyjskich z ostatnich pięciu lat.

Rosyjska kinematografia już od lat należy do ścisłej światowej czołówki, co roku praktycznie zaskakując nas nowymi doskonałymi filmami, które zdobywają uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach.

Kino „Świt” postanowiło 2-6 III 2011 r. zorganizować przegląd filmowy „Nowe kino rosyjskie”, który przybliży kinomanom to, co działo się w kinie rosyjskim ostatnich lat. Na przeglądzie zobaczymy przede wszystkim wielką różnorodność tego kina, zarówno pod względem formy, jak i prezentowanej problematyki. Z jednej strony będą to mroczne, pełne okrucieństwa filmy bez ogródek portretujące demoralizację społeczną i pokazujące najbardziej ciemne strony współczesnej Rosji, która nie może sobie poradzić z upadkiem Związku Radzieckiego i spuścizną, która po nim postała, głównie w mentalności ludzi.

Jeden z najbardziej przytłaczających obrazów Rosji, choć zdaniem wielu jest on i tak bardzo złagodzony, znajdziemy w filmie najciekawszego obecnie reżysera rosyjskiego młodego pokolenia Aleksieja Bałabanowa. Jego „Ładunek 200” to skondensowana wizja piekła na ziemi we współczesnych rosyjskich realiach. W sposób łagodniejszy podobną tematykę porusza Aleksiej Mizgiriew, który w swym filmie „Słowo jak kamień” przygląda się najciemniejszym stronom życia w Moskwie – skorumpowana policja, prostytucja, handel żywym towarem.

Inne spojrzenie na spuściznę po komunizmie prezentują wyciszony film Wiery Storożewej „Podróż ze zwierzętami domowymi” czy „Pełen odech” Walerego Pendrakowskiego. Z drugiej strony, całkiem inne symboliczne kino w duchu Andrieja Tarkowskiego pokazuje Andriej Zwiagincew w swoim „Wygnaniu”, filmie wyróżniającym się nieprzeciętnym wysublimowaniem plastycznym.

Na zakończenie przeglądu zobaczymy najnowszy film Aleksandra Sokurowa - mistrza rosyjskiej kinematografii, reżysera o światowej sławie, który za swój bardzo autorski film „Faust” otrzymał główne wyróżnienie „Złotego Lwa” na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji. Przed każdym filmem wygłoszona zostanie krótka prelekcja autorstwa Mikołaja Wojciechowskego, jednego z założycieli ruchu DKF-ów w Polsce, wybitnego znawcy kina rosyjskiego. Plan przeglądu na stronie:

kinorosja.waw.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto