Po ośmiu latach starań, Kopalnia Soli Wieliczkadecuzją nr 61 Ministerstwa Zdrowia,otrzymała w dniu 04 sierpnia 2011 Status"Sanatorium Uzdrowiskowego". Kopalnia posiada Certyfikat ISO 9001:2008, system zarządzający jakością.

W latach pięćdziesiątych XX wieku Kopalnia Soli Wieliczka stała się autorem nowatorskiego leczenia schorzeń układu oddechowego o nazwie subterraneoterapia.Leczenie polegało na umieszczaniu chorych w solnych komorach. Specyficzny podziemny mikroklimat kopalni, a także tam otoczenie środowiska miało duży wpływ oraz oddziaływanie na psychikę chorych.

Już w 1964 roku po wielu eksperymentach oraz opracowań metod terapeutycznych,powstało pierwsze w Polsce i na świecie podziemne„Sanatorium Alergologiczne”.Od imienia patronki św. Kingi, przyjęło nazwę „Sanatorium Kinga” . Placówka ta wykorzystywała do celów leczniczych podziemne naturalne bogactwa mineralne kopalni.

Polskie władze w 1970 roku „Rozporządzeniem Rady Ministrów” uznało lecznicze walory tak Miasta jak Kopalni Soli w Wieliczce. W urzędowych wykazach wykazano miejscowość Wieliczka posiadającą cechy uzdrowiskowe. Niestety tak władze miejskie jak Małopolski niewiele zrobiły aby Wieliczka otrzymała status uzdrowiska.

Decyzja nr 61 z 4 sierpnia 2011 Ministra Zdrowia otworzyła możliwość uznania za „Sanatorium Uzdrowiskowe”, podziemnych wyrobisk górniczych „Kopalni Soli Wieliczka”, na podstawie przedstawionej dokumentacji oraz posiadanych przez kopalnię świadectw potwierdzających wymogi medyczne mikroklimatu leczniczego w komorach solnych. Wymogi te przydatne są do leczenia chorób dolnych i górnych dróg oddechowych, chorób skóry.

Przy kopalni soli został powołany „Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej” i nosi nazwę „Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno - Leczniczy Kopalnia Soli Wieliczka”. Placówka posiada obiekty naziemne oraz komory w
podziemiach kopalni. Dyrektorem jest zasłużony wieloletni pracownik Kopalni mgr inż. Jan Kubas jeden z głównych projektantów i założycieli tej placówki.

W części naziemnej ośrodka znajdują się takie poradnie oraz gabinety lekarskie: pumologiczna, rehabilitacji medycznej, neurologii,laryngologii,alergologii,dermatologii, kardiologii,medycyny pracy, EKG,zabiegi fizykoterapeutyczne, laseroterapii, krioterapii i inne. Dodatkowo prowadzone są różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne skóry itp.

Najpiękniejsza i posiadająca największe walory lecznicze, jest część podziemna.
Leczenia tam odbywają się obecnie głównie w następujących komorach: „Jezioro Wessel”, „Stajnia Gór Wschodnich”. Natomiast powstaje trzecia jeszcze bardziej przystosowana do celów leczniczych komora „Smok”.

Podziemne sanatorium posiada unikatowy mikroklimat, którego cechuje czystość bakteriologiczna, wysoka wilgotność względem powietrza w granicach 74 - 90%. Środowisko podziemne kopalni posiada dużą zawartość chlorku sodu 24 mg/m3 oraz takie pierwiastki jak magnez, mangan i wapń. W komorach i chodnikach powietrze nie zawiera zanieczyszczeń jakie na powierzchni ziemi posiada współczesne naturalne środowisko.

NZOZ jak też „Uzdrowisko Kopalni Soli Wieliczka” posiada podpisana Umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie na leczenie pacjent powinien otrzymać od swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Oferta Uzdrowiska to turnusy: jednodniowe, tygodniowe, 17 dniowe. Placówka prowadzi też 7 dniowe wczasy lecznicze. W trakcie przygotowania są turnusy leczniczo - sanatoryjne 21 i 28 dniowe. Placówka też posiada możliwość na prowadzenie tylko nocnych zabiegów leczniczych w podziemiach, które odbywają się od godziny 22.00 do 7.00 następnego dnia.

Do sanatorium jest łatwy dojazd z Krakowa. Wieliczka posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowa - Głównego do Wieliczki Rynek. Komunikacja MPK z pod Galerii Krakowskiej koło dworca PKP Kraków - Główny oraz z Borku Fałęckiego. Kopalnia Wieliczka posiada własny parking. W sąsiedztwie sanatorium gdzie odbywają się zabiegi są trzy hotele od firmowego Grand Sal, pokoje gościnne „Młyn Solny”.W pobliżu znajduje się kolejna placówka noclegowa - Hotel Galicja **.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!