(© Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r.)

12 marca odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa prasowego. Powstał on przed dwoma laty i uzyskał poparcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Znowelizowane przepisy mają wprowadzić obowiązek rejestracji stron internetowych. Jak tłumaczy "Gazecie Prawnej" dr Michał Zaremba z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, właściciel strony będzie mógł dokonać wyboru czy chce, by jego twór był uznany za prasę. Wówczas będzie mógł korzystać z dobrodziejstw (np. tajemnica dziennikarska) i obostrzeń (np. obowiązek sprostowania) wynikających z prawa prasowego.

Proponowane przepisy są nieprecyzyjne i pozwalają na wielość interpretacji. Obowiązkowi rejestracji nie będą podlegać prywatne strony internetowe dotyczące na przykład zainteresowań czy serwisy społecznościowe i ogólnie "niezarejestrowane przekazy niepodlegające procesom przygotowywania redakcyjnego". Nie pomaga również dotychczasowe orzecznictwo. Z jednej strony bowiem Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że burmistrz Lubartowa nie dopełnił obowiązku rejestracji miejskiego serwisu internetowego prowadzonego przez gminę. Z drugiej Sąd Apelacyjny w Łodzi w 2013 r. oddalił odwołanie blogera, który chciał dokonać rejestracji bloga uznając, że ma prywatny i literacki charakter.

Zdaniem prawnika, Piotra Waglowskiego złożoność problemu ma związek z anonimowością w sieci. "Internet zdemokratyzował media i dziś istnieją techniczne możliwości, by każdy korzystający z sieci mógł realizować przysługującą mu wolność słowa. Jednak bez zmierzenia się z problemem anonimowości nie rozwiąże się problemu rejestracji dzienników i czasopism. To rozwój internetu sprawia, że regulacja działalności prasowej jest trudna" - czytamy na blogu prawo.vagla.pl. Znany prawnik zwraca jednak uwagę na to, że problem "rejestracji prasy" ma też aspekt ekonomiczny. "Sprytne posunięcie zatem może polegać na tym, że proponując wąską definicję prasy w prawie prasowym ograniczy się też zakres możliwości korzystania z utworów w rozumieniu prawa autorskiego" - pisze Vagla.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!