Ledwo zamknęliśmy 2012 rok, a już Polonia z RPA wydała w bardzo ładnej oprawie graficznej styczniowy numer periodyku "Dwukropek". Wszystko to zawdzięczamy Pani Joannie Majksner-Pińskiej, która od pierwszego numeru kieruje tym tytułem.

Postanowiłem zacytować ze styczniowego wydania "Dwukropka" fragment wiersza Ignacego Krasickiego pt. "Nowy Rok"

Nowego roku czas winszować,
Więc się zdobywam na powinszowanie;
Daj Panie Boże, w tym się tak zachować,
Iżby się nasze spełniło żądanie.
I spełni pewnie, kiedy w każdym kroku
O sobie będziemy myśleć, nie o roku.

W styczniu obchodzimy wiele rocznic ważnych dla polskiej historii. Właśnie mija 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego (1863 r.). Powstanie było jednym z najdłuższych zrywów narodowo-wyzwoleńczych Polaków. Zasięg jego objął ziemie Królestwa Polskiego na terenie Litwy, Białorusi i części Ukrainy.

Niestety z góry było wiadomo, że manifestacje oraz zryw zbrojny miały nikłe szanse na powodzenie. Przeciwko dobrze uzbrojonym oddziałom rosyjskim, wyposażonym w nowoczesną broń, powstańcy byli uzbrojeni głównie w kosy osadzone na sztorc oraz niewielką ilość broni myśliwskiej.

Niestety w 1864 roku powstanie upadło i zaczęły się represje wobec powstańców ze strony rosyjskiej. Ale powstanie styczniowe miało też drugą, pozytywną stronę, bo 1863 rok stał się umowną datą przełomu dwóch epok literackich: romantyzmu i pozytywizmu.

Mało kto wie i pamięta, że dzień 6 stycznia to nie tylko święto Trzech Króli ale też "Dzień filatelistyki". Zbieraniem znaczków zajmują się ludzie różnej profesji i zawodów. Po II wojnie światowej popularnym hasłem filatelistyki jest: „Filatelistyka uczy - bawi - wychowuje - łączy narody”.

Polska jest krajem wielonarodowym. Jedną z grup są polscy Ormianie. Ormianami polskimi są m.in. Juliusz Słowacki urodzony w Krzemieńcu, Zbigniew Herbert urodzony we Lwowie, Teodor Axentowicz lwowianin, Krzysztof Penderecki - kompozytor, Szymon Szymonowic - znany poeta, Ignacy Łukasiewicz - chemik, farmaceuta, inicjator przemysłu naftowego, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - kapłan Ormian w Polsce, Jerzy Kawalerowicz - reżyser filmowy i inni.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!