Nowruz Bajram obchodzą narody zamieszkałe na Bałkanach, w basenie Morza Czarnego, Kaukazie, Azji Środkowej. W 2010 roku święto to zostało wpisane przez ONZ na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości, a dzień 21. marca ogłoszono świętem międzynarodowym.

W tym roku pierwszy dzień wiosny miast zielenią traw, śniegiem zabielił.
W tej oto scenerii przedstawiciele społeczności azerbejdżańskiej w Polsce obchodzili swoje największe święto Nowruz Bajram. Święto odrodzenia życia, przyrody, kultywowane od starożytności. Nowruz Bajram obchodzą narody zamieszkałe na Bałkanach, w basenie Morza Czarnego, Kaukazie, Azji Środkowej.
W 2010 roku święto to zostało wpisane przez ONZ na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości, a dzień 21. marca ogłoszono świętem międzynarodowym.

Z tej okazji 17. marca br. w Słupsku odbyła się uroczystość z udziałem ambasadora Republiki Azerbejdżanu J.E. Hasana Hasanowa, attache ambasady Samira Rzayeva i konsul Kamali Casimovej z córką Irem.
Obecni byli również zaproszeni przedstawiciele władz m. Słupska – z-ca prezydenta Edward Zdzieborski wraz z pełnomocnikiem Rafałem Jeka, przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki, biznesu oraz sympatycy Republiki Azerbejdżanu.
Odegranie hymnów narodowych rozpoczęło uroczystość. Uczestników uroczystości powitał i krótkie wprowadzenie opisujące tradycyjne obchody tego święta przedstawił prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Polska – Azerbejdżan w Gdańsku Kerim Haciyev.

Natomiast ambasador Hasan Hasanov skupił się na omówieniu historii kontaktów między naszymi krajami na przestrzeni wieków oraz udziału Polaków, wygnańców po niepodległościowych powstaniach, w życiu społeczno – gospodarczym Azerbejdżanu. Padło wiele nazwisk Polaków zasłużonych w działalności na rzecz jego rozwoju.
-Dziełem polskiej myśli inżynierskiej – eksploatacja złóż ropy naftowej, najpiękniejsze budowle w Baku – mówił ambasador – zaprojektowane przez polskich architektów, pierwszy podręcznik do nauki języka azerbejdżańskiego w szkołach, również napisany przez Polaka.

Nasi rodacy piastowali wysokie stanowiska rządowe jak np. przewodniczący sztabu generalnego wojska, minister sprawiedliwości, minister spraw zagranicznych, powierzano im szereg innych odpowiedzialnych funkcji.
W utworzonych w Baku dwóch pierwszych uniwersytetach prorektorami i wykładowcami byli Polacy.
Współcześnie, pierwszy azerbejdżański parlament zdecydował o utworzeniu właśnie w Polsce swojej pierwszej ambasady. W Republice Azerbejdżanu gościli wszyscy trzej prezydenci niepodległej Polski, A. Kwaśniewski, L. Kaczyński i B. Komorowski; również prezydent Ilham Alijev bywał w naszym kraju.

Wg opinii H. Hasanova, spośród państw powstałych po rozpadzie ZSRR, historycznie Republikę Azerbejdżanu łączą najściślejsze związki z Polską.
Na pamiątkę 20. rocznicy ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz 540-lecia kontaktów między naszymi krajami ambasada Republiki Azerbejdżanu ufundowała medal którym honoruje osoby aktywnie działające na polu umacniania łączących nas więzi.
Z intencją pomyślnej współpracy, podczas uroczystości, nadano ten medal prezydentowi m. Słupsk Maciejowi Kobylińskiemu. Odbierający w imieniu M. Kobylińskiego z-ca E. Zdzieborski powiedział: - Przyjmuję zobowiązanie na siebie. Dołożymy wszelkich starań, aby idea zapisała się trwale w naszej pamięci.

Od stuleci wichry historii rzucały ludzi w nieznane im strony, budowali tam nowe życie, asymilując się z miejscowym społeczeństwem. Losy Polaków w Azerbejdżanie od ponad 35 lat bada prof. Andrzej Chodubski. Wiedzę zdobytą u źródła, w archiwach miasta Baku i innych ważnych ośrodkach, zawarł w kilkunastu książkach. W swoim, kończącym część oficjalną wystąpieniu uzupełnił informacje poprzedników o interesujące szczegóły, gorąco zachęcając do odwiedzenia pięknego, gościnnego Azerbejdżanu.

Nowruz Bajram, to święto radosne. W tym dniu spotykają się rodziny, znajomi by wspólnie spożywać tradycyjne potrawy i bawić się przy muzyce.
Organizatorzy uroczystości, przedsiębiorcy ze Słupska Jusif i Szahin Bajramow z pomocą członków diaspory azerbejdżańskiej z Warszawy, Torunia i Włocławka przygotowali wspaniałe przyjęcie. Stoły zastawione narodowymi potrawami, trunkami, min. wspaniałym winem z owoców granatu, przyciągały amatorów regionalnej kuchni wyglądem i aromatem.
Choć za oknami nie pojawiło się pożądane słońce, około 100 osób bawiło się tańcząc w rytmach orientalnej muzyki.


Wszystkiego najlepszego drodzy Przyjaciele!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!