Pociąg REGIO spółki Przewozy Regionalne na stacji Choszczno Pociąg REGIO spółki Przewozy Regionalne na stacji Choszczno

Pociąg REGIO spółki Przewozy Regionalne na stacji Choszczno (© Halina Ciszewska-Czyż, CC 3.0)

11 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Po niemiłych doświadczeniach związanych z poprzednią zmianą rozkładu jazdy, tym razem kolejarze zapowiadają, że do wprowadzenia zmian są dobrze przygotowani. Nie wiadomo jeszcze, jak będą kursowały pociągi podczas Euro 2012.

Jak informuje PAP, kolejarze chcą uniknąć sytuacji, która miała miejsce w ubiegłym roku, gdy nowy rozkład ogłoszony został za późno, poszczególni przewodnicy mieli za mało czasu na wprowadzenie zmian w systemach sprzedaży biletów, przez co pasażerowie nie mogli nabyć biletu z wyprzedzeniem. Ponadto zawiodła także internetowa wyszukiwarka połączeń, co sprawiło, że podróżni nie mieli możliwości sprawdzenia skąd i o której godzinie odjeżdża pociąg. Tym razem ma być inaczej.

PKP Intercity planuje wydrukowanie 160 tys. ulotek informujących o zmianach w rozkładzie jazdy. Ponadto uruchomione zostanie 15 punktów informacyjnych na największych dworcach w Polsce, zaś zmieniony rozkład pojawi się na dworcach na początku grudnia. Podobne działania zaplanowała także spółka Przewozy Regionalne. Dodatkowo pasażerowie Regionalnych będą mogli skorzystać z powiadomień o zmianach i utrudnieniach za pomocą specjalnego systemu SMS. Służyć pomocą będą im także konduktorzy, którzy przy pomocy mobilnych terminali będą w stanie sprawdzić bieżące zmiany w kursowaniu pociągów.

Nowy rozkład jazdy to w przypadku PKP Intercity 26 pociągów Express Intercity, 44 ekspresy i 271 pociągów TLK. Spółka zapewnia, że pociągi będą szybciej kursowały na trasie Warszawa-Gdańsk i składy nie będą jeździć przez Działdowo i Iławę, a przez Kutno i Bydgoszcz. Choć jest to dłuższa trasa, to lepsza jakościowo, przez co pociąg jedzie szybciej. Skrócić ma się także czas podróży z Warszawy do Poznania i Szczecina.

Od 11 grudnia Przewozy Regionalne uruchomią 2,5 tys. połączeń dziennie. 90 z nich to połączenia międzywojewódzkie obsługiwane przez pociągi InterRegio i RegioEkspres, zaś ok. 2,4 tys. to połączenia regionalne i lokalne. W nowym rozkładzie połączenia międzywojewódzkie zyskają np. Chełm, Kłodzko i Gorzów Wielkopolski. Częściej kursować będą także pociągi na trasach: Warszawa-Katowice, Warszawa-Wrocław oraz Wrocław-Katowice-Kielce.

Tym razem kolejarze zapowiadają także, że są przygotowani nadchodzącej zimy. W ubiegłym roku ogromny chaos spowodowany był także awariami pociągów. Kolejarze jednak zapewniają, że na wypadek awarii mają zabezpieczone rezerwy taborowe i w każdej chwili będą w stanie podstawić na peron sprawy pociąg. Nowy rozkład obowiązywać będzie do połowy grudnia 2012, jednak nie uwzględniono w nim zmian spowodowanych Euro 2012. Zmiany te wprowadzone zostaną do rozkładu podczas czerwcowej korekty.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!