jak informuje PKP PLK od jutra,tj jak informuje PKP PLK od jutra,tj

jak informuje PKP PLK od jutra,tj. 13 grudnia pasażerowie mają odczuć duże zmiany w podroży pociągami. Dzięki skróceniu czasu przejazdu na wielu zmodernizowanych odcinkach podróż ulegnie znacznemu skróceniu,nawet o 2-3 godziny. (© Paweł Gruntowicz)

PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały oficjalną informację prasową w związku z jutrzejszą zmianą rozkładu jazdy pociągów w Polsce. Poniżej publikujemy jego treść.


Jeszcze krótsza podróż, komfortowe warunki jazdy, szeroka oferta PKP Intercity – w najbliższą niedzielę wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów.

Wraz z nowym rozkładem jazdy podróż pociągiem na kilkudziesięciu trasach w całej Polsce stanie się jeszcze krótsza. Intensywne prace modernizacyjne pozwoliły osiągnąć kolejne rekordowe czasy przejazdów. Zwiększy się liczba połączeń PKP Intercity, a pasażerowie będą mogli skorzystać z nowoczesnych pociągów i zmodernizowanych wagonów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – zarządca infrastruktury kolejowej – w 2015 roku zmodernizowały lub wyremontowały ponad 800 km torów. Dzięki inwestycjom o wartości ok. 8 mld zł osiągnięte zostaną kolejne rekordowe czasy przejazdów pociągami. Rekordy padną na trasach z Trójmiasta do Wrocławia czy z Poznania do Krakowa. Szybciej pojedziemy również ze stolicy do Bielska-Białej, Olsztyna i Bydgoszczy.

Pasażerowie PKP Intercity pojadą szybciej pociągami Express InterCity Premium. Z Warszawy do Gdańska na przykład podróż zajmie 2h 39 min, czyli 19 minut krócej niż obecnie. Z Warszawy do Krakowa będzie można dostać się już w 2h 18 min. Szybciej do stolicy pojadą również mieszkańcy Katowic i Wrocławia. Najszybszym pociągiem dojadą odpowiednio w 2h 19 min oraz w 3h 28 min.

Od niedzieli pociągi wracają na trasę Warszawa – Białystok. Znikają również utrudnienia na jednej z najbardziej popularnych linii, czyli z Warszawy do Łodzi. Najszybszy pociąg będzie mógł pokonać tę trasę w niewiele ponad godzinę.

W stosunku do aktualnego rozkładu jazdy liczba połączeń PKP Intercity wzrośnie o 20% (z 302 do 365). Oferta zwiększy się m.in. na trasach: Gdynia – Wrocław, Olsztyn – Białystok czy Warszawa – Kielce. Podróżni będą także mogli wybrać się Pendolino do kolejnych miast. EIP pojedzie do Rzeszowa, Bielska-Białej i Gliwic. Na tory wyruszą nowoczesne składy Flirt. Pojadą między innymi z Warszawy do Bydgoszczy, z Krakowa do Szczecina czy na trasie Gdynia – Katowice.

W siatce połączeń znajdzie się więcej propozycji dla mieszkańców mniejszych miast, takich jak Kielce, Lublin, Bydgoszcz czy Olsztyn.

Łatwiejsze będzie planowanie podróży. Pociągi będą odjeżdżać w regularnych cyklach, np. co godzinę z Warszawy nad morze czy do Krakowa. Wygodniej będzie się także przesiąść, dzięki czterokrotnemu zwiększeniu liczby skomunikowań. Nowy rozkład to również możliwość podróży np. z Gdyni do Krakowa i z powrotem w ciągu jednego dnia.

Dzięki inwestycjom PKP Intercity o wartości 5,5 mld zł pasażerowie będą mogli skorzystać z nowoczesnych pociągów i zmodernizowanych wagonów. Standardem składów z kategorii InterCity (IC) są ergonomiczne fotele, nowoczesne toalety oraz klimatyzacja. Przy każdym fotelu zamontowano gniazdko oraz indywidualne oświetlenie. Dostępny jest również nowoczesny system informacji pasażerskiej. Osoby podróżujące z dziećmi w wybranych toaletach znajdą przewijaki dla niemowląt. Pociągi są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności ruchowej – na pokładach znajdują się podjazdy lub windy ułatwiające wjazd osób na wózkach. Do dyspozycji podróżnych jest strefa gastronomiczna. Nowy i zmodernizowany tabor jest przystosowany do prędkości 160 km/h. Pociągi kategorii InterCity kursować będą m.in. na trasach : Warszawa - Bydgoszcz, Olsztyn - Kraków (przez Warszawę i Kielce), Gdynia - Katowice (przez Łódź i Bydgoszcz) oraz Kraków - Szczecin (przez Łódź, Kutno i Poznań) czy Trójmiasto - Wrocław.

Informacje o zmianach w rozkładzie jazdy są dostępne na dworcach i w Internecie od 22 listopada. Trafiają do pasażerów także m.in. poprzez: zapowiedzi na dworcach i w pociągach, profile na FB, infolinię 19 757. Do dyspozycji pasażerów jest także nowa strona www.portalpasazera.pl oraz m.in.: rozklad.plk-sa.pl, www.intercity.pl, oraz www.rozklad-pkp.pl.

Poza tradycyjnymi punktami informacyjnymi, jak kasy czy centra obsługi klienta, podróżni otrzymają wsparcie mobilnych informatorów, którzy w najbliższy weekend będą dyżurować na największych dworcach w Polsce. Można będzie również uzyskać pomoc ze strony pracowników punktów InfoDworzec, zlokalizowanych na 10 największych dworcach w kraju. W ponad 120 obiektach pasażerowie mają do dyspozycji bezpłatny dostęp do sieci wifi.

Grudzień to także miesiąc, w którym podróżnym udostępniane są kolejne nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe. Niedawno otwarty został m.in. zupełnie nowy, dodatkowy dworzec Warszawa Zachodnia. Łącznie w latach 2012 – 2015 PKP S.A. zrealizuje prawie 90 inwestycji dworcowych za 1 mld zł.Zródło: www.plk-sa.pl

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!