domena publiczna http://commons domena publiczna http://commons

domena publiczna http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NGC4145_Spitzer.jpg (© NASA, domena publiczna)

Polskie Towarzystwo Astronomiczne oddało w ręce użytkowników sieci zaktualizowaną wersję leksykonu. Zawiera ponad 700 haseł.

Uzupełniony o nowe rekordy słownik trafił właśnie do sieci - podał serwis naukowy PAP. . Można w nim sprawdzić znaczenie kilkuset terminów z zakresu astronomii, znaleźć informacje o gwiazdozbiorach i ciałach niebieskich, poznać biogramy uznanych astronomów.

Słownik zawiera ponad 700 haseł. Są to m.in. wyjaśnienia różnych terminów astronomicznych, informacje o gwiazdozbiorach, planetach, księżycach, a także krótkie biogramy astronomów polskich i zagranicznych.

Jak wyjaśniają jego twórcy potrzeba powstawania takich fachowych źródeł informacji istnieje nadal, pomimo intensywnego rozwoju innych internetowych baz wiedzy, jak np. tworzone wspólnie przez użytkowników sieci encyklopedie czy coraz liczniejsze portale i blogi tematyczne. "Jakość haseł Wikipedii bywa różna, są bardzo dobre, ale są także błędne i mylące" podkreśla dr hab. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii UMK, wiceprezes PTA.

Leksykon Towarzystwa ma być źródłem pewnej i wiarygodnej informacji, podkreślają jego autorzy. Dotychczas tworzyli leksykon na potrzeby własnego serwisu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Obecnie naukowcy chcą dotrzeć z "kosmicznymi" wiadomościami do znacznie szerszego grona. Dlatego podjęli współpracę z jednym z popularnych serwisów ekonomicznych.

Zobacz najnowsza wersję słownika astronomicznego.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!