Emeryt Emeryt

Emeryt

Zdaniem ekspertów nowe zasady wypłacania emerytur, rent i innych świadczeń proponowane przez rząd, łamią konstytucję. Zostaną naruszone prawa nabyte osób obecnie pobierających wysokie świadczenia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Idąc za propozycjami rządu, po wprowadzeniu waloryzacji kwotowej ci, którzy otrzymują wysokie emerytury straciliby na nowych zasadach, bo otrzymaliby podwyżkę świadczeń poniżej wskaźnika waloryzacji. Korzystne by było natomiast dla tych, dla których waloryzacja kwotowa byłaby wyższa niż ta wynikająca z dotychczasowych przepisów.

Oznacza to, że rządowa propozycja jest korzystna dla osób pobierających emerytury minimalne, renty socjalne lub inwalidzkie oraz świadczenia rolnicze. Straciliby ci, którzy dostają wysokie emerytury, w tym byli funkcjonariusze służb mundurowych (np. wojskowi, policjanci, służba więzienna).

Podobny pomysł był podnoszony za czasów rządu Jarosława Kaczyńskiego, jednak, jak tłumaczą byli ministrowie rządu PiS, z powodu obaw o uznanie projektu za niezgodny z konstytucją, nie doszło do jego realizacji.

Zgodnie z rządową propozycją świadczenia wypłacane z ZUS w latach 2011 - 2013 będą rosnąć kwotowo, a nie, jak obecnie, procentowo. W praktyce oznacza to, że od 1 marca przyszłego roku dla wszystkich emerytów i rencistów podwyżki wypłacanych im świadczeń będą takie same, bo wzrosną o taką samą kwotę.

Jeżeli zacznie obowiązywać waloryzacja kwotowa i będzie ona polegać na prostym podzieleniu 3,5 mld zł przez liczbę świadczeniobiorców (9,3 mln osób), to oznacza, że wszystkie emerytury i renty wzrosłyby o 376 zł.

Eksperci podkreślają, że rządowa propozycja nie przyniesie oszczędności budżetowi państwa. Wskazują także na to, iż jest wysokie prawdopodobieństwo, że Trybunał Konstytucyjny uzna waloryzację kwotową za niekonstytucyjną.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!