Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O bajkach Katarzyny Campbell ze Szkocji

Jerzy Granowski
Jerzy Granowski
Pisanie książek dla dzieci to niebywale trudne i odpowiedzialne zadanie poetów i pisarzy. Psychika każdego dziecka jest inna i zróżnicowana, o czym dorośli często zapominają.

Uśmiech dziecka najwyższą nagrodą

Pisanie książek dla dzieci to niebywale trudne i odpowiedzialne zadanie poetów i pisarzy. Psychika każdego dziecka jest inna i zróżnicowana, o czym dorośli często zapominają. Wydaje nam się, że dziecko ma takie same potrzeby jak dorosły człowiek. Niestety tak nie jest i do każdego dziecka trzeba podchodzić indywidualnie.

Młody człowiek jest doskonałym obserwatorem i jak gąbka chłonie wszystko, co wokół niego się dzieje. Obserwuje dorosłych i gdy nam się wydaje, że jest on zajęty zabawą, doskonale wie o czym mówimy i co robimy. Czyli mamy świadomy lub często nieświadomy wpływ na rozwój psychologiczny młodego organizmu. A więc przed rodzicami, opiekunami, wychowawcami i literatami odpowiedzialne zadanie.

Jednym z ważniejszych działań wychowawczych i edukacyjnych jest czytanie dzieciom odpowiednich książek. Sięgajmy więc po taką literaturę, która jest dostosowana do wieku dziecka. Na półkach księgarskich mamy do wyboru pełną gamę kolorowych książek, które bawią, uczą, niosą przesłanie i wzbogacają wyobraźnię dziecka.

Na przykład do moich rąk trafiły dwie książki spośród dwudziestu, które napisała Katarzyna Campbell ze Szkocji: "Kurczakowe rachowanie" i "Owieczka". Tytuły sugerują nam tematykę zawartej treści, która autorka chce przekazać naszym milusińskim.

"Kurczakowe rachowanie" to pięknie napisana matematyczna wyliczanka, gdzie pan Kogut i pani Kwoka radośnie przyjmują kolejno wykluwające się ze skorupek małe kurczaczki. Mamy tu przedstawiony w sposób przystępny, wesoły i łatwy do zapamiętania obraz działań matematycznych dodawania oraz odejmowanie prostych liczb. Mały słuchacz, któremu rodzic czyta i objaśnia kolorowe obrazki, namalowane przez ilustratora Macieja Mazura, szybko może zapamiętać proste rachunki.

(...) W kurniku kwoczka radośnie gdacze
wykluł się właśnie jeden kurczaczek.
Żółciutkie pióreczka maluszek ma,
po chwili kurczaczków było już dwa.
(...)
Dziewięć kurczaczków pióreczka czesze,
ostatni się wykluł - jest kurcząt dziesięć.
Dziesięć kurczaczków trzyma numerki
- spróbuj wymienić wszystkie cyferki? (...)
Potem następuje odejmowanie, jako że żywiołowe i ciekawe świata kurczaczki rozbiegają się po całej zagrodzie. Ta piętnastozwrotkowa bajeczka zapewne przypadnie do gustu, tak dzieciom, jak i lektorom.

"Owieczka" - także bardzo kolorowa książeczka zilustrowana przez Marka Szala, która niesie w jedenastu zwrotkach inne mądre przekazy dla małego czytelnika. Tu owieczka uczy się życia w społeczności i spotyka na swej drodze obcy, często dziwny świat.
Poznaje przyrodę inne zwierzątka, nawet pozbywa się strachu przed strzygaczem, który w redyku zdążył ostrzyc z wełnianego runa pozostałe owce.

(...) Rankiem wymknę się cichaczem
i ucieknę przed strzygaczem.
Niech się inni strzygą, proszę!
Ja nożyczek wprost nie znoszę. (...)

Trzeba ściąć też runo twoje.
Ale... ja się bardzo boję!
Nie poczujesz - brat dał słowo.
Strzygacz ostrzygł ją fachowo.

Bajkowe historyjki Katarzyny Campbell są zręcznie zrymowanymi wierszykami uzupełnionymi kolorowymi ilustracjami. Książeczki godne polecenia, ponieważ niosą w sobie wiele treści duchowych oraz artystycznych przeżyć. Zapewne spodobają się dzieciom.
Katarzyna Campbell - poetka, bajkopisarka, autorka ponad dwudziestu książek dla dzieci. Mieszka w Dunoon w Szkocji. Wywodzi się ze Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim. W 2011 r. debiutowała zbiorem wierszy i bajeczek, pt.: "Kilcikowe Bajanie". Swoją twórczość publikuje w wydawnictwach: Warszawska Firma Wydawnicza, Arytoteles, Jafi, z którymi od 2012 współpracuje. Jest członkiem londyńskiej grupy literacko-artystycznej PoEzja Londyn. Kooperuje z Gazetą Elektroniczną i Gazetą Polonijną, w której redaguje stronę dla dzieci.

Pierwsze kroki stawiała na portalu literackim Kobieta.pl. Jej utwory były publikowane również w Telewizja Polonia TV Kultura, Radio Róża. Na spotkaniach autorskich, które bardzo ceni spotyka się z dziećmi w kraju i zagranicą, a uśmiech dziecka jest dla niej najwyższą nagrodą.

Katarzyna Campbell - "Kurczakowe rachowanie"
Ilustracje i projekt graficzny - Maciej Mazur
Wydawca - Jafi sp. z o. o. Rzeszów 2012
Katarzyna Campbell - "Owieczka"
Ilustracje i projekt graficzny - Marek Szal
Wydawca - Jafi sp. z o. o. Rzeszów 2012

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto