W dniu 20 czerwca 2016 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa w Starym Ratuszu burmistrz miasta Sławomir Bykowski wraz z Haliną Paczkowska prezesem TMK dokonali otwarcia wystawy „Radziejów w malarstwie”.

Wystawa zorganizowana z okazji 42 ich Dni Radziejowa. Potrwa od 20 do 26 czerwca 2016. Eksponowane 33 prace pokazują spojrzenie artystów malarzy na nasze miasto Radziejów. Wystawa czynna będzie w dniach 20 - 26 czerwca 2016 roku w godz. 9,oo - 15,oo .

Na wystawie znajdują się 33 obrazy przedstawiające panoramę Radziejowa, kościoły, pejzaże uliczek i inne ciekawe miejsca.3 obrazy są autorstwa nieżyjącego Stanisława Gulczyńskiego, byłego nauczyciela szkoły specjalnej a zarazem kościelnego kościoła farnego. Jego pasja było malarstwo, rzeźba, grafika ( wiele jego prac znajduje się w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw.

Wiele obrazów pochodzi od malarzy, którzy uczestniczyli w plenerach malarskich w latach 1992-1998 organizowanych przez Radziejowski Dom Kultury jego dyrektora Jana Kalafusa ( obrazy : Marciniaka, Lewińskiego, Sikorskiego).

Wszystkie te obrazy pochodzą ze zbiorów Izby Regionalnej, Radziejowskiego Domu Kultury, Szkoły Muzycznej.

Slajd z wystawy
Wiecej fotek z wystawy

Można podziwiać obrazy O. Artura Zapaśnika ze zbiorów prywatnych Pana Piotra Cybulskiego. O. Artur był przez okres 25 lat zakonnikiem w klasztorze oo. Franciszkanów, spoczywa na miejscowym cmentarzu.( Zmarł 16.06.1991 r.) Miał wszechstronne zainteresowania: malował, interesował się teatrem, piłką, literaturą. Potrafił wokół siebie skupić przyjaciół Radziejowa, szczególnie ludzi młodych. W dniu 30 marca 2016 roku Uchwałą Rady Miasta nadano jednej z ulic jego imię. W 2008 r. w przyklasztornej kawiarence odbył się wieczór wspomnień poświęcony jemu i jego twórczości.

Wśród obrazów na wystawie w dniu 20 czerwca 2016 roku „Radziejów w malarstwie” nie zabrakło dzieł młodej malarki, radziejowianki Pani Karoliny Rosińskiej. Obrazy te wywarły na mnie duże wrażenie.

O Karolinie Rosińskiej

Album fotek Karoliny Rosińskiej


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!