Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O promocji książek opowiada dyrektor biblioteki Anna Czachorowska

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
O swojej działalności opowiada dyrektor biblioteki im. Ks.Jana Twardowskiego w Jabłonnie, znana poetka Anna Czachorowska. Jej opowieść to recepta jak zdobywać czytelników, popularyzować wiedzę o książkach i ich autorach.

Kilka słów o historii
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Obchodzony tradycyjnie 23 kwietnia, w bieżącym roku, już po raz dwudziesty. Obchody te służą promocji idei czytelnictwa i edytorstwa, zachęcie do obcowania z książką ale także upowszechnieniu wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich. Tradycyjnie , co roku 23 kwietnia na całym świecie organizowane są spotkania, konferencje, debaty związane z książkami i czytelnikiem – często także uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie nie zapomina o tym dniu i stara się w każdym roku upamiętnić ten dzień. W tym roku spotkanie autorskie odbyło się przy współpracy Filii Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Chotomowie. Jeszcze można dodać, że w roku 2016 – Światową Stolicą Książki jest Wrocław. Miasto, któremu zostaje przyznany ten prestiżowy tytuł, podejmuje przedsięwzięcia związane z promocją książki i czytelnictwa w ciągu jednego roku pomiędzy obchodami ŚDKiPA. Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki rozpoczęła się 23.04.2016 roku i potrwa dokładnie rok. W tym samym czasie miasto pełnić będzie również funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

A teraz wracając do biblioteki ….
Pierwsze spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jabłonnie odbyło się w roku 2005, niedługo po śmierci Jana Pawła II. Główną postacią spotkania był niezapomniany aktor Wojciech Siemion, który wspaniale recytował wiersze Karola Wojtyły (do dziś czytelnicy wspominają ) Towarzyszyły mu aktorki Maria Winiarska i Aleksandra Ford oraz studentki Akademii Teatralnej. Oprawę muzyczną zapewniła młodzież pod opieką P. Manueli Gleb –Karpowskiej.
W następnym roku bohaterem spotkań był ks. Jan Twardowski. A spotkania były również poza terenem biblioteki m.in. w Dworku A. Bąkowskiej w Gołotczyźnie w ramach Ciechanowskich Spotkań Muzealnych z udziałem Krystyny Czubówny oraz w Areszcie Śledczym w Warszawie z udziałem pieśniarki Grażyny Matkowskiej.
W roku 2007 w II rocznicę śmierci JPII odbyło się spotkanie literacko muzyczne w kościele parafialnym w Jabłonnie. Udział wzięli: Krystyna Czubówna, Janusz Tylman, Grażyna Matkowska i artysta – malarz Jacek Schmidt, który zapewnił piękną scenografię. Również odbyło się spotkanie z poezją wileńską, z udziałem Marii Łotockiej, poetki pochodzącej z Wilna. Oprawa muzyczna to przepiękne utwory grane na harfie w wykonaniu artystki Teatru Wielkiego p. Anny Sikorzak Olek. Spotkania poświęcone księdzu Twardowskiemu odbyły się również poza Biblioteką w ramach tzw. „Wyjść Biblioteki na zewnątrz” W Nasielsku, z udziałem Krzysztofa Kolbergera i Krystyny Czubówny oraz w Płońsku i w Płocku z udziałem także Krystyny Czubówny i innego aktora, Andrzeja Ferenca. Wszystkie te spotkania według scenariusza Anny Czachorowskiej. Towarzyszyła im też wystawa zdjęć księdza Jana Twardowskiego

Co w następnych latach….

W roku 2008 spotkanie poświęcone było Annie German. Odbyła się promocja książki Marioli Pryzwan „Tańcząca Eurydyka”, a towarzyszył jej mąż Anny German – Jan Tucholski i pieśniarka Oleksandra Żurawel, śpiewająca repertuar bohaterki spotkania.

Rok 2009 to rok jubileuszu 60-lecia istnienia biblioteki. Program był bardzo urozmaicony. Poświęcony Patronowi Biblioteki, ks. Janowi Twardowskiemu. Prelekcję na temat jego twórczości wygłosiła Dorota Koman , spektakl teatralny oparty na biografii ks. Jana, przygotował zespól teatralny z Legionowa Tam i z Powrotem. Było też rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Ks. Twardowskiego, w roli gwiazdy wystąpił znany artysta Tadeusz Woźniak z zespołem.

Rok 2010 – to rozpoczęcie współpracy z Aleksandrem Nawrockim, redaktorem naczelnym „Poezji Dzisiaj”. Staraliśmy się łączyć ten dzień ze SDKiPA i te spotkania odbywały się trochę wcześniej .
W roku 2010 naszym gościem była poetka i kompozytorka z Mołdawii – Natalia Barabanszczykowa. Również w tym samym roku uczciliśmy te dni inną formą - teatrem. Odbył się spektakl – jednoaktówka Jerzego Szaniawskiego pt. „Matka” w wykonaniu teatru młodzieżowego „Tam i z Powrotem”.

W roku 2011 królowała poezja Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Książkę poświęconą poetce pt. „Lilka”, przedstawiła pisarka Mariola Pryzwan a jej fragmenty i wiersze poetki czytała znana aktorka Teresa Lipowska.
Wkrótce, w dniu 1 maja odbył się kolejny koncert poświęcony Janowi Pawłowi II, tym razem w kościele w Jabłonnie, z udziałem aktora Michała Chorosińskiego, Grażyny Matkowskiej i Janusza Tylmana. 7 maja w ramach Światowego Dnia Poezji gościem była artystka z Wilna, Olga Vasilenko a 10 maja Conrado Moreno czytał dzieciom bajki, opowiadał o Hiszpanii i dla zabawy uczył dzieci podstawowych kroków flamenco.

W roku 2012, dokładnie w dniu 23 kwietnia, z okazji SDKiPA oraz Światowego Dnia Poezji odbył się koncert poetki i kompozytorki, która przyjechała do nas z Londynu, gdzie mieszka od lat. Zaraz po tym koncercie dla młodzieży, odbyły się warsztaty literackie, które prowadziła poetka i pisarka Marta Berowska, również dla młodzieży gimnazjalnej wystąpił teatr edukacyjny Moralitet . W kwietniu, w Katowicach odbyła się premiera Kamishibai, a zaraz nasza biblioteka była następną (pierwsza na Mazowszu), która przedstawiła naszym przedszkolakom w ramach akcji ”Cała polska Czyta Dzieciom klasyczną pozycję Kamishibai – „Groszek”. Przedstawienia te stanowią świetną formę zabawy w bibliotece, zabierając najmłodszych uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie. Przede wszystkim uatrakcyjniają głośne czytanie naszym milusińskim. Kolejne pozycje, które się ukazywały, biblioteka nasza prezentowała i prezentuje do dziś w ramach comiesięcznych spotkań z książką, wprowadzając tym razem bardziej nowatorskie formy czytania i opowiadania.

Rok 2013 to realizacja rozpoczętego jesienią ubiegłego roku, unijnego projektu pt.„Spotkań autorskich bez liku – dla naszych czytelników”. W marcu gościem naszym była królowa polskiej sceny, Nina Andrycz i jej książka „Patrzę i Wspominam” oraz znany aktor Olgierd Łukaszewicz. Niedługo po tym spotkaniu kolejnym gościem tego samego projektu była aktorka Joanna Moro, pisarka Mariola Pryzwan i jej książka poświęcona Annie German. Kolejnym gościem w ramach spotkań z książką była Anna Kaca, poetka pisząca dla dzieci. Spotkała się z dziećmi zarówno ze szkoły w Jabłonnie jak i w Chotomowie. Dla najmłodszych z Klubu Malucha odbyło się spotkanie z Filipem z Pacynkowa, z udziałem animatorki, Małgorzaty Karasińskiej.

Rok 2014 – to spotkanie z lokalnym poetą, mieszkającym w Legionowie, Janem Zumisem i jego wspaniałymi tomikami poezji . Oprawę muzyczną zapewnił młody tenor Arnold Kłymkiw. Dokładnie w dniu święta książki 23 kwietnia gościliśmy pisarkę dla dzieci i młodzieży Agę Szczepańską, autorkę książek detektywistycznych. Spotkała się z dziećmi zarówno ze szkoły w Jabłonnie jak i w Chotomowie. Kilka dni później, w setną rocznicę urodzin pisarki Tove Jansson, odbyło się spotkanie poświęcone bohaterom jej książek czyli Muminkom. Spotkanie prowadziła (wraz z rekwizytami czyli całą rodziną Muminków) - Małgorzata Karasińska.

Rok 2015- spotkanie autorskie z Wojciechem Kałużyńskim, pisarzem, autorem książki „Pół życia w ciemności” i „Niebieskie ptaki PRL-u”. Spotkanie połączone ze Światowym Dniem Poezji to Aleksander Nawrocki i Zespół Ramonki (czyli po polsku „Rumianki z Białorusi). I jeszcze kolejne spotkanie z pisarką mieszkającą na stałe w Holandii- Renatą Chołuj i jej książką „Geriavity”.

Obecny, 2016 rok…..
Obecny, 2016 rok to spotkanie z poezją grecką w ramach Światowego Dnia Poezji w Jabłonnie. 5 kwietnia odbyło się spotkanie z uczniami z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz dokładnie w dniu 23 kwietnia spotkanie z pisarzem M. Laszukiem i Zespołem „Młodzież 50+” w Chotomowie. Poza tym 5 spotkań w kwietniu z przedszkolakami (zarówno w Jabłonnie jak i Chotomowie ). W piątek 3 czerwca 2016 r. nasza biblioteka po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Zapraszamy do siebie wszystkich czytelników od godziny 8:00 do 22:00. Na wszystkich, którzy odwiedzą tego dnia jabłonowską książnicę czekają wyjątkowe atrakcje.
Dziękuje bardzo.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto