Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"O starej to hucie piosenka.." czyli fotoreportaż z Huty Ostrowie

Robert Głodek
Robert Głodek
Stary biurowiec
Stary biurowiec R.Głodek
Zakład, który zapoczątkował istnienie Huty Ostrowiec, działał już w1839 roku. Czasy świetności przerywały wojny i zniszczenia. Upadku socjalizmu nie przetrwał. Jak dziś wygląda? Zapraszam na dość przygnębiającą wycieczkę.

Krótko o historii
Pierwszym inwestorem był tu hrabia Henryk Łubieński. Zakład wybudowano w pobliżu dawnego traktu pocztowego z Ostrowca do Opatowa, w latach 1837-1839. W 1841 roku do transportowania stali przez Klimkiewiczów przeprowadzono tzw. trakt fabryczny. Prowadził z Bzina do położonego nad Wisłą Zawichostu (współcześnie ulica Sandomierska). W czasie rewolucji 1905 roku w zakładach dochodziło do strajków i masowych wystąpień robotniczych, które krwawo stłumiły wojska rosyjskie na początku 1906 roku. W czasie I wojny światowej znaczna część zakładu uległa zniszczeniu. W okresie międzywojennym zakład rozbudowano. W 1924 r. osada została ostatecznie włączona do Ostrowca.

Ostrowiec to huta
W czasach socjalizmu nazwę zakładów zmieniono na „Hutę im. Marcelego Nowotki”. W czasie największego zatrudnienia pracowało w niej ponad 17 tysięcy osób, czyli około 1/3 liczby wszystkich dorosłych mieszkańców miasta. Upadek starego systemu pociągnął za sobą także ostrowiecki kombinat. Poszczególne wydziały zamieniano w nowe firmy, co tylko przedłużyło ich agonię. Zwolniono tysiące ludzi. Budynki, hale i place opustoszały. Ludzie przyciągnięci do Ostrowca wizją pracy, mieszkań, wygód socjalnych, zjednoczeni pod wspólnymi hasłami i sztandarem, obudzili się w innej rzeczywistości. Nie ma pracy ani wygód, hasła okazały się puste a sztandar uciekł. Zostały mieszkania i rodziny do utrzymania. Był to szok, po którym Ostrowiec w wielu miejscach nie podniósł się do dziś.

Postscriptum
W 2003 roku w hutę zainwestowała hiszpańska firma Celsa. Zbudowano nowy zakład w innej części miasta. Stary zakład jest tylko w części wykorzystywany. Wiele hal i budynków czeka na nowych zarządców. Wiele niszczeje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto