Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Stowarzyszeniu Edukacja i Nauka dla W24 Anna Drzewiecka

Redakcja
Logo Stowarzyszenia
Logo Stowarzyszenia Logo Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Edukacja i Nauka jest organizacją pozarządową, której głównym celem jest wspieranie rozwoju edukacji i nauki w Polsce. Organizacja podejmuje działania mające na celu wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy i kultury oraz aktywizację zawodową osób w różnym wieku i z różnych środowisk, również marginalizowanych.

O Stowarzyszeniu Edukacja i Nauka dla W24 Anna Drzewiecka - specjalista ds. funduszy unijnych.

Dorota Michalczak: Od kiedy działacie i co się złożyło na założenie organizacji?
Anna Drzewiecka: Stowarzyszenie Edukacja i Nauka swoją działalność rozpoczęło w czerwcu 2006 r. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Na założenie organizacji złożyło się zainteresowanie realizacją głównej misji, jaką jest rozwój edukacji i nauki oraz wyrównywanie szans. O indywidualne powody trzeba byłoby spytać osobno każdego z kilkunastu członków stowarzyszenia.

Jaki jest główny, najważniejszy cel stowarzyszenia?
Stowarzyszenie Edukacja i Nauka jest organizacją pozarządową, której
głównym celem jest wspieranie rozwoju edukacji i nauki w Polsce. Organizacja podejmuje działania mające na celu wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy i kultury oraz aktywizację zawodową osób w różnym wieku i z różnych środowisk, również marginalizowanych. Założeniem Stowarzyszenia Edukacja i Nauka jest realizacja powyższych celów za pomocą nowoczesnych i wysokiej jakości narzędzi.

Do kogo skierowane są Wasze działania i jak duża grupa społeczeństwa jest nimi objęta?
Nasze działania kierujemy do ogółu społeczeństwa. Realizujemy projekty zarówno dla osób dorosłych, w tym seniorów, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Przeznaczone są dla różnych grup docelowych, takich jak np. nauczyciele, psycholodzy, terapeuci, osoby bezrobotne itp.

Działalność organizacji to: różne formy szkoleń, konferencji, seminariów, obozów edukacyjnych, wędrówek poznawczych przybliżających dziedzictwo kulturowe Warszawy i Mazowsza. Wydajemy broszury i opracowania oraz materiały posesyjne. Dla dzieci i młodzieży realizujemy programy z autorsko przygotowanymi podręcznikami np. Vademecum młodego finansisty czy Vademecum młodego konsumenta. Realizujemy także krótkie filmy dokumentalne o tematyce historycznej i miejscach pamięci w ramach projektu "Ścieżki pamięci". Prowadzimy tematyczny portal o losach Polaków na Wschodzie: www.spotkania-na-wschodzie.pl
Realizujemy projekty przeznaczone dla mieszkańców Warszawy, mieszkańców Mazowsza, ale i projekty realizowane w innych rejonach Polski, jak również projekty międzynarodowe.

Jakie projekty realizujecie?
Właśnie zakończyliśmy realizację obozu edukacyjnego dla liderów młodej Polonii
"Akademia Obywatelska", na którym gościliśmy młodzież polonijną z Białorusi, Ukrainy i Rosji (Syberia). Projekt był dofinansowany przez MEN.

Obecnie realizujemy kolejną edycję projektu "Vademecum młodego konsumenta", dofinansowanego przez Biuro Edukacji Urzędu Miasta st. Warszawy, projekt "Mój pierwszy robot", wprowadzający uczniów w świat robotyki i elektroniki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (program Kapitał Ludzki), kończymy dofinansowaną w ramach programu UE "Europa dla obywateli" edycję programu "Ścieżki pamięci", a w grudniu zaczynamy kolejna jego edycję, na którą ponownie dostaliśmy z UE dofinansowanie.

Przygotowujemy także aplikację o środki finansowe w ramach Programu Partnerstwa Transgranicznego na projekt międzynarodowy.

W jaki sposób promujecie organizację i jakie przynosi to efekty?
Dzisiaj, w dobie internetu, promocja stowarzyszenia odbywa się głównie poprzez strony www i własny portal o tematyce wschodniej. Posiadamy także materiały promocyjne (folder dotyczący naszej działalności i gadżety z logo). Promocją są także materiały drukowane przy okazji realizacji kolejnych projektów (plakaty i ulotki).

Informację o swoich działaniach zamieszczamy na portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl oraz na portalu miejskim Kulturalna Warszawa. O projektach miejskich zawiadamiamy na różnych forach miejskich oraz tematycznych (np. fotograficznych, dzielnicowych itd.).

W przypadku większych projektów staramy się pozyskać patronów medialnych – najczęściej jest to "Stolica", Przegląd Praski (dla projektów realizowanych na Pradze) oraz radio Warszawa 106 FM. Zdarzało się nam realizować reklamowe spoty radiowe do konkretnych projektów. Zwykle też zawiadamiamy o projekcie te media, z którymi utrzymujemy kontakt.

Efekty wydają nam się dosyć dobre, ponieważ nie mamy problemów z naborem uczestników na nasze projekty.
Posiadacie swoją stronę internetową. Proszę podać nazwę i adres.
Mamy swoje strony internetowe a są nimi:
www.stowarzyszenie.edu.pl
www.spotkania-na-wschodzie.pl

Na jakie problemy natrafiacie w pracy społecznej?
Codziennych problemów jest ogrom, największym głównym problemem jest jednak zawsze niedostatek pieniędzy.

Czy podejmujecie współpracę z podobnymi organizacjami do Waszej?
Bez współpracy byłoby trudno realizować różne przedsięwzięcia. Współpracujemy głównie z organizacjami zagranicznymi, z którymi wspólnie realizujemy projekty międzynarodowych.

Co daje członkom działalność w stowarzyszeniu?
Myślę, że każdy z członków stowarzyszenia powinien sam odpowiedzieć na to pytanie. Mnie osobiście daje to satysfakcję, że robię rzeczy mające moim zdaniem sens. Udaje mi się łączyć w jednym - pracę zawodową z działalnością społeczną.

Proszę podać pełną nazwę organizacji, miejscowość i kontakt.
Stowarzyszenie Edukacja i Nauka
ul. Jaworzyńska 8 lok.2, 00-634 Warszawa
tel. 22 357 84 94
e-mail:[email protected]
Prezesem stowarzyszenia jest Tomasz Marciniak

Stowarzyszenie Edukacja i Nauka jest organizacją pożytku publicznego, można je wesprzeć przekazaniem 1 proc. podatku na realizację celów statutowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto