Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Szkole Muzycznej w Radziejowie. Wywiad z Lilą Filutowską.

Redakcja
Lilia Filutowska dyrektor Szkoły Muzycznej w Radziejowie.
Lilia Filutowska dyrektor Szkoły Muzycznej w Radziejowie. Karol Szmagalski
15 grudnia nastąpił odbiór techniczny nowej sali koncertowej przy Szkole Muzycznej I Stopnia w Radziejowie. Powstała okazja, aby porozmawiać z Lilą Filutowską, dyrektor szkoły.

Pani dyrektor proszę o podanie, jakie były początki powstania tej placówki, która od lat działa na terenie powiatu radziejowskiego. Można spotkać się z Waszymi przedstawicielami przy okazji wielu imprez, które zawsze uświetniacie swoimi występami, wywołując aplauz słuchaczy.
- Powiem tak. 4 września 1978 roku rozpoczęła działalność filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Było to możliwe dzięki inicjatywie władz miasta Radziejowa i poparciu ówczesnego dyrektora Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Włocławku Pana Zygmunta Bojakowskiego. Początkowo szkoła nie miała własnej siedziby i lekcje odbywały się w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 1 w Radziejowie. Pierwszym kierownikiem radziejowskiej filii została Pani Marianna Strzelecka. Pod kierunkiem 4. nauczycieli naukę rozpoczęło 38 uczniów w klasach: skrzypiec, fortepianu, instrumentów dętych, akordeonu i przedmiotów teoretycznych. W roku 1980 poszerzono ofertę filii szkoły o klasę wiolonczeli, a rok później zajęcia dydaktyczne przeniesiono do budynku ówczesnego Komitetu Miejskiego PZPR. Początek lat dziewięćdziesiątych dał nowe szanse rozwoju szkoły. Siedzibą filii stało się IV piętro Urzędu Miasta i Gminy w Radziejowie. W 1995 roku objęłam stanowisko kierownika filii, uczyło się wówczas 55 uczniów. Staraniem władz powiatowych w 2000 roku usamodzielniono szkołę.

Od 1 września 2000 roku placówka istnieje jako samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Radziejowie. Szkoła otrzymała nową samodzielną siedzibę, uczęszczało wtedy do niej 97 uczniów. Poszerzono ofertę szkoły o instrumenty dęte drewniane i blaszane.

Jaką prowadzicie działalność?
- Szkoła nasza prowadzi działalność edukacyjną w zakresie nauki gry na instrumentach oraz szeroką działalność koncertową i kulturotwórczą na terenie miasta i powiatu. Naszym podstawowym celem jest rozwijanie muzycznych zdolności dzieci i młodzieży oraz rozbudzanie zamiłowania do wspólnego muzykowania i wykorzystywania własnych umiejętności na rzecz rozwoju kultury muzycznej środowiska lokalnego. Oferta szkoły jest skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 roku życia, obejmuje naukę gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, wiolonczeli, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie i tubie. Ponadto uczniowie uczestniczą w zajęciach teoretycznych oraz w różnych formach muzykowania zespołowego takich jak: chór, zespół wokalny, zespół pieśni dawnej, orkiestra dęta oraz zespół kameralny. Obecnie w Szkole Muzycznej I stopnia uczy się 190 uczniów i pracuje w niej 21 nauczycieli.

Więcej Zespoły

więcej klas Klasy

Wszyscy to fachowcy wysokiej klasy oddani bezgranicznie młodzieży i muzyce to dzięki ich pracy odnosimy wiele sukcesów.

Pani dyrektor nie widać w tej chwili uczniów, wszędzie panuje cisza?
- No tak. W godzinach porannych jest tu cicho. Nie słychać ćwiczących uczniów. Przyjdą dopiero po południu, po lekcjach w swoich "zwykłych" podstawówkach, gimnazjach, liceach... Tak właśnie funkcjonuje Szkoła Muzyczna I stopnia - szkoła dla tych, którzy kochają muzykę, chcą poznać tajniki różnych instrumentów, gotowi są na dodatkowe obowiązki, dodatkową naukę.

W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Z tego co wiem, a sam uczestniczyłem w wielu imprezach związanych z naszym wybitnym Polakiem, to Wasi uczniowie jak i nauczyciele, mieli szczególne zadanie - zaprezentować muzykę Chopina uczniom szkół w regionie: w Dąbrowie Biskupiej, Dobrem, Osięcinach, Piotrkowie Kujawskim, Morzycach, Dębołęce. Myślę, że to dla Was było wielkie wyzwanie i wielka radość, że mogliście zaprezentować swoje umiejętności. W cyklu tych koncertów również i Pani dyrektor śpiewała pieśni Chopina.
- Zarówno nasi uczniowie jak i nauczyciele uczestniczyli w wielu spotkaniach, na których propagowali muzykę Fryderyka Chopina. Wiele programów artystycznych uświetnił swoim występem Pan Tomasz Cybulski i inni, grając na żywo najbardziej znane utwory Chopina. Na tym odcinku szczególnie aktywnie współpracowaliśmy z Bibliotekami w Radziejowie i Piotrkowie Kujawskim, a zwłaszcza z Paniami Haliną Paczkowską, Aliną Miętkiewicz. Fryderyk F. Chopin uważany jest za największego kompozytora polskiego pochodzenia na świecie. Rolą jego muzyki, jest nawiązywanie do wszystkiego, co polskie. Polscy kompozytorzy przez wiele następnych pokoleń zdecydowanie wykraczała poza samą muzykę oraz kierowali się ideą Chopina, stąd tak duże znaczenie przywiązujemy w propagowaniu jego muzyki. A okazja była szczególna.
No tak, uważam, że „Muzyka łagodzi obyczaje” i z tą misją staracie się wychować kolejne pokolenia ludzi wrażliwych i zdolnych do dzielenia się swoim talentem, z radością podejmujących wyzwania, jakie stawia przed nami współczesny świat. Ponieważ odnosicie wiele sukcesów, proszę o wymienienie kilku najważniejszych – spektakularnych z pośród wielu?-Rzeczywiście tych sukcesów nie brakuje. Nie sposób wymienić wszystkich. Warto jednak przypomnieć te, moim zdaniem, najważniejsze. Ponieważ tych osiągnięć było sporo proponuję, abyśmy odbyli tylko na ten temat oddzielną rozmowę, aby temat możliwie szerzej przedstawić.

Pani dyrektor dzięki staraniom Waszym i Starostwa Powiatowego udało się rozwiązać niezwykle ważną sprawę dla szkoły, jak i dla mieszkańców Radziejowa. Mam tu na myśli salę koncertową, był to mankament Waszej szkoły. Sala dobudowana została od ulicy Dolnej. Jest to duże wydarzenie w Waszej szkole jak i w samym Radziejowie. Ponieważ szkoła regularnie organizuje koncerty swoich uczniów i nauczycieli, a dotychczas z braku miejsca zmuszona była korzystać z miejscowego Domu Kultury, jest to moim zdaniem niezwykle ważne dokonanie. Dzięki wysiłkowi wielu ludzi powstała sala muzyczna z prawdziwego zdarzenia. Sala zajmuje powierzchnię około 160 m kwadratowych, co pozwoli na swobodne pomieszczenie w niej istniejących zespołów muzycznych, jak również ok. 150-osobowej widowni. Zarówno uczniowie a, także okoliczna ludność, doczekali się jej zakończenia i otwarcia.

O hali pisałem tutaj

Hala Muzyczna

Mam do Pani takie pytanie. Kiedy przewidujecie inauguracje tej Sali muzycznej i z jakim repertuarem?
- Proszę bardzo. W dniu 15 stycznia 2011 roku o godz. 16 odbędzie się "Koncert Noworoczny" -"Gwiazdki świecą nad stajenką".

Dziękuję za interesującą rozmowę. Sądzę, że przybliżyliśmy trochę problematyki związanej z Waszą działalnością. Gratuluję sukcesów i życzę nowych, a sala muzyczna niech spełni oczekiwania zarówno młodzieży, ich nauczycieli, jak i mieszkańców Radziejowa i nie tylko. Warto podkreślić i docenić duże zaangażowanie w tym temacie i wszechstronną pomoc ze strony Starostwa, bez którego ta hala by nie powstała, a zwłaszcza Pana Dariusza Jałoszyńskiego wicestarosty, jak i wielu ludzi związanych z tym tematem, których nie sposób wymienić.
Karol Szmagalski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto