Koncertująca od świtu na ulicach Libiąża Orkiestra Zakładu Górniczego "Janina" pod batutą Antoniego Mizi, rokrocznie obwieszcza rozpoczęcie święta górników.

W tym roku obchody miały szczególny wymiar. Za sprawą wizyty premiera rządu RP Donalda Tuska, Libiąż na jeden dzień został górniczą stolicą Polski. Dzięki zabiegom posła Tadeusza Arkita szef polskiego Rządu zawitał właśnie do naszego miasta, gdzie wziął udział w okolicznościowej akademii i biesiadzie z górnikami. - Korzystając z waszej serdecznej gościnności mogę zwrócić się nie tylko do was, ale także do górników z całego kraju świętujących Barbórkę. Szczęść wam Boże i wszystkiego dobrego - życzył górnikom Donald Tusk. W swoim przemówieniu premier podziękował im za ciężką pracę i podkreślił rolę polskiego rządu w kształcie obecnego pakietu klimatycznego, którego zapisy pozwalają w dalszym ciągu opierać gospodarkę naszego kraju na węglu.

- Cieszę się, że jestem w miejscu gdzie mówicie, że węgiel zarabia na siebie, na wasze rodziny. Waszą pracą sprawiacie, że górnictwo przestaje kojarzyć się z czymś, do czego się dopłaca. Jednak jakiś czas temu prowadzone w Brukseli rozmowy mogły zakończyć się dramatycznie źle dla polskiego węgla. Troska o klimat praktycznie pozbawiała nas możliwości wykorzystania tego surowca, sprawiała, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy musielibyśmy rezygnować z węgla jako głównego surowca energetycznego Polski, albo dopłacać gigantyczne pieniądze do energii tak produkowanej. Wywalczyliśmy tam jednak rzecz absolutnie bezcenną - czas by gospodarkę energetyczną Polski przystosować do wymogów, które cały świat chce sobie narzucić w związku z zagrożeniami środowiska. Ten czas, który w europie wyceniono na 60 mld zł, ma umożliwić nam energię z węgla uczynić jak najbardziej przyjazną środowisku. Tak więc jeszcze dziesiątki lat będziemy z węgla korzystać bo to nasz narodowy skarb - mówił Premier.

Pracownicy Południowego Koncernu Węglowego z okazji Barbórki mogli cieszyć się nie tylko z przyjazdu Premiera. Na atmosferę świętowania pozytywnie wpłynął fakt zysku całej spółki za 2009 rok. Po raz pierwszy w strukturach PKW S.A. na ekonomicznym plusie rok zakończy Zakład Górniczy "Janina".
- Jako pracownicy PKW S.A. po raz piąty świętujemy górnicze święto. Biorąc pod uwagę kryzys światowej gospodarki, nie był to dla nas zły rok, a wszystkie prognozy techniczno - ekonomiczne spółki wskazują, że zamkniemy go dodatnim wynikiem finansowym. Z satysfakcją mogę też podkreślić, że konsekwentna polityka restrukturyzacyjna pozwoli na zysk także ZG "Janinia" - przedstawił Prezes Andrzej Szymkiewicz. - Za osiągnięte wyniki zostaliśmy odznaczeni wyróżnieniem certyfikatem w rankingu polskich przedsiębiorstw. Uzyskaliśmy tytuł Perła Polskiej Gospodarki w kategorii "Perły Wielkie". Ten konsekwentny rozwój przybliża nas do głównego celu, jakim jest zostanie strategicznym dostawcą węgla dla grupy Tauron.

Tradycyjnie z okazji górniczego święta wyróżnienia odebrali zasłużeni pracownicy górnictwa. Nie zapomniano także o byłej wiceburmistrz Libiąża Marii Siudzie, której podziękowano za współpracę z PKW. S.A. W tym roku uroczystość nadania odznaczeń górniczych nabrała szczególnego znaczenia, bowiem wyróżnieni otrzymali je z rąk samego Donalda Tuska. W towarzystwie premiera odznaczeni i zaproszeni goście wzięli udział w biesiadzie górniczej.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!