Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest ryzykowna dla płodu Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest ryzykowna dla płodu

Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest ryzykowna dla płodu

FAS to alkoholowy zespół płodowy. Na świecie rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Część lekarzy opiekujących się ciężarnymi kobietami dopuszcza możliwość wypicia przez nie lampki wina przed snem. Jednak najnowsze badania wskazują wyraźnie, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może być przyczyną zaburzeń rozwoju płodu i oddziaływać na rozwój już urodzonego dziecka.

FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się w życiu dziecka jako zestaw niektórych lub wszystkich z następujących objawów: mała waga urodzeniowa, zaburzenia odżywiania się, nadwrażliwość na bodźce, opóźnienie umysłowe, dysfunkcje mózgu, trudności w uczeniu się, zaburzenia uwagi, obniżenie poziomu intelektualnego, trudności w akceptowaniu norm społecznych, wady serca, do śmierci włącznie.

Amerykański Institute of Medicine w 1996 roku wydał nawet opinię, że picie alkoholu w ciąży jest bardziej szkodliwe dla płodu niż zażywanie narkotyków takich jak marihuana, heroina czy kokaina. Głównym skutkiem oddziaływania alkoholu na płód jest zahamowanie prawidłowego rozwoju kory mózgowej. Badania wskazują wyraźnie, że po upływie niecałej godziny od spożycia alkoholu jego stężenie we krwi płodu jest takie samo, jak we krwi matki. Statystyka jest bezlitosna - kobiety pijące alkohol w ciąży są istotnie bardziej narażone na samoistne poronienie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca lekarzom informowanie ciężarnych pacjentek o tym ryzyku.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!