Zamek w Malborku Zamek w Malborku

Zamek w Malborku (© Wikimedia)

Impreza plenerowa „Oblężenie Malborka 2013” tradycyjnie odbywa się tydzień po bitwie pod Grunwaldem. W dniach 19-21 lipca na jej uczestników czeka moc atrakcji.

Tydzień po rekonstrukcji historycznej bitwy grunwaldzkiej zwycięskie rycerstwo rusza do stolicy państwa krzyżackiego, by zdobyć tę twierdzę. Idzie tropem triumfującego wojska króla polskiego Władysława Jagiełły.

Czternasta edycja „Oblężenia Malborka” odbędzie się w dniach 19-21 lipca. Organizatorzy imprezy wprowadzają w tym roku szereg nowości: pięć odcinkowych spektakli rycerskich, park artyleryjski, średniowieczne przedszkole, nocne zwiedzanie zamku.

Tradycyjnie na terenach wokół zamku malborskiego będą pokazy konne, turnieje kusznicze i łucznicze, przedstawienia historyczno-kulturalne, jarmark rzemiosł średniowiecznych, pokazy tańca, animacje z udziałem żonglerów, szczudlarzy i połykaczy ognia, sceny kaskaderskie, koncerty muzyki dawnej, gry i zabawy średniowieczne.

Podstawową zmianą jest brak nocnych, biletowanych widowisk opowiadających historię oblegania krzyżackiej twierdzy przez wojska polsko-litewskie w 1410 roku. Zamiast nich będzie pięć widowisk w zamkowych fosach, opowiadających jednak spójną historię. Zmianę tę wymusiła modernizacja linii kolejowej Gdynia-Warszawa. W ramach inwestycji do września modernizowana ma być ulica Parkowa, przy której znajduje się widownia miejska.

Mniejsze godzinne inscenizacje, opowiadające o incydentach od wyruszenia wojsk z pól grunwaldzkich na Malbork do zakończenia oblegania zamku będą prezentowane cyklicznie. W piątek (19 lipca) odbędą się dwa widowiska, w sobotę kolejne dwa, a w niedzielę jedno. Bractwa rycerskie zainscenizują cztery odsłony w godzinach popołudniowych i wczesnym wieczorem w piątek i sobotę, natomiast w południe w niedzielę akt piąty.

Zobacz galerię zamku: Niebotyczna twierdza w Malborku

Późnym wieczorem w piątek i sobotę, aż do północy, będzie można zwiedzić zamek specjalnie przygotowanym „nocnym” szlakiem". Zwiedzanie warowni będzie jedną z niewielu (obok wystawy machin oblężniczych) płatnych atrakcji. Organizatorzy zapewniają, że „dzięki magicznej atmosferze i bogatemu programowi Oblężenia Malborka każdy znajdzie coś dla siebie i poczuje się jak w średniowiecznym zamku”.

W tym roku Muzeum Zamkowe po raz pierwszy wsparł Urząd Miasta. Stając się oficjalnym partnerem imprezy, zapewnił 20 proc. kosztów budżetu organizacji imprezy szacowanych na ok. 200 tys. zł. Dzięki temu pojawi się nowy punkt w programie. Urząd Miasta stworzy "Dziecięcy gród", czyli przedszkole dla maluchów z akcentami średniowiecznymi. Ponadto zabezpieczy pomoc rzeczową i organizacyjną, m. in. zapewnia nocleg członkom bractw na terenie swoich obiektów.

Podczas 4-dniowej imprezy „Oblężenia Malborka” zobaczymy:
• Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych
• Obozy rycerskie - życie obozowe z warsztatami rzemieślniczymi i pokazami
• Pokazy tańca oraz gry i zabawy średniowieczne,
• Spotkania z historią - Pokazowe walki rycerskie
• Turniej kuszniczy,
• Pokazy i turnieje konne,
• Turnieje piesze - eliminacje,
• Turniej łuczniczy,
• Inscenizacja OBLĘŻENIA MALBORKA


Zobacz szczegółowy program: Oblężenia Malborka 2013

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!