Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblicza Etiopii - spotkanie w ExIF STuDiO

snaj
snaj
Cesarski Gonder Pałac.
Cesarski Gonder Pałac.
„Etiopia to niezwykła kraina, która na każdym odwiedzającym zostawia swoiste piękno lecz najbardziej niezwykli są jej mieszkańcy” - czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Piątkowe wieczory w STuDiO ExIF zapewne na trwałe wpiszą się w kalendarium wydarzeń kulturalnych stolicy. Po prezentacji zdjęć z Tajlandii, Jordanii i Syrii, 19. listopada 2010 roku na pokaz swoich fotografii z podróży do Etiopii, zaprasza uczestniczka warsztatów mistrza Tomka Staszewskiego – Teresa Stachowicz.

Spotkanie na tyle wyjątkowe, że w ten rejon kontynentu afrykańskiego zapuszcza się niewielu podróżników, mimo niezaprzeczalnej atrakcyjności tych ziem, sięgającej blisko 3.000 lat historii i ciekawej przyrody.

To najwyżej położone państwo Afryki – około 2.000 m.n.p.m. Ten biblijny Eden; to teraz jeden z najuboższych krajów świata. Zacofany gospodarczo i społecznie tak głęboko, że niektóre jego regiony sprawiają wrażenie wyjętych z minionej epoki.
Etiopia obejmuje obszar 1.127 tysięcy kilometrów kwadratowych, na którym żyje 73 miliony ludzi utrzymujących się głównie z rachitycznego, ze względów klimatycznych, rolnictwa oraz przetwórstwa rolno – spożywczego. Podstawowym produktem eksportowym jest kawa i owoce.

Niedobór gruntów rolnych oraz cyklicznie pojawiające się susze są przyczyną występujących okresów klęsk głodowych.
W 1974 roku, taka sytuacja i nasilające się ruchy separatystyczne doprowadziły do upadku panującego od 1930 roku (z kilkuletnią przerwą) cesarza Hajle Sellasje. Władze przejęło wojsko wprowadzając reżim komunistyczny, który trwał do 1991 roku.

Pod panowaniem Hajle Sellasje, Etiopia była państwem totalitarnym. Jednak do dziś cesarz darzony jest wielkim szacunkiem, bowiem Etiopczycy widzą w nim wcielenie boga.
Jak głosi legenda, cesarz wywodził się z rodu pierwszego panującego króla Menelika I, którego – jak podają źródła – rodzicami byli król Salomon i królowa Saba.

Według historyków Hajle Sellasje to kontrowersyjny władca. Do jego osiągnięć należało zreorganizowanie armii, zniesienie niewolnictwa, wprowadzenie konstytucji i ustroju parlamentarnego. Natomiast cieniem się kładzie to, że z wielką ignorancją odnosił się do osób światłych, faworyzując niewykształconych ludzi z nizin społecznych, którymi obsadzał najwyższe w państwie urzędy.
Niekompetencja urzędników, lekceważenie interesów państwa i społeczeństwa, powodowały coraz większe zubożenie ludu. Równocześnie cesarz i jego dwór pławili się w bogactwie, gorsząc przepychem nawet odwiedzających go dostojników państw sąsiednich.
Stosunki tam panujące, znają czytelnicy książki Ryszarda Kapuścińskiego „Cesarz”.

W latach 1974 do 1991 pod rządami pułkowników sytuacja gospodarcza
i społeczna nie uległa zasadniczym zmianom. W 1993 roku zaistniały warunki do uformowania się nowej struktury państwa, już niepodległego. Powstała Parlamentarna Republika Federalna. I choć ustrój państwa ewoluował, Etiopia nadal boryka się ze wspomnianymi wcześniej trudnościami.

Mimo iż sytuacja materialna większości społeczeństwa jest dalece niezadowalająca, przypadki kradzieży zdarzają się sporadycznie. Turyści odwiedzający ten kraj mogą tu czuć się bezpiecznie.

W najbliższy piątek, o swoich wrażeniach z pobytu w Etiopii opowie, kolekcję zdjęć wspaniałej tamtejszej przyrody i plemion żyjących w Dolinie Omo oraz cennych zbytków, z których wiele wpisanych jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO przedstawi Teresa Stachowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto