Uroczystość pogrzebowa Uroczystość pogrzebowa

Uroczystość pogrzebowa. (© http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viewing_%28museum_display%29.JPG)

Od przyszłego roku zasiłek pogrzebowy może wynieść 3,3 tysiąca złotych. To dwukrotnie mniej niż dotychczas. Obniżka zasiłku pogrzebowego to sięganie do kieszeni zmarłych - twierdzą przedsiębiorcy z branży pogrzebowej.

Czym jest zasiłek pogrzebowy i komu przysługuję?

Wypłacając zasiłek pogrzebowy ZUS wspomaga finansowo rodzinę w organizacji pogrzebu. Nie jest on darowizną państwa dla zmarłego, tylko kwotą wypłacaną z ZUS-u, odkładaną przez całe życie w ramach ubezpieczenia.

Obecnie świadczenie wynosi 6632 zł i przysługuje członkowi najbliższej rodziny zmarłego. Jeśli ceremonię pogrzebową organizuje osoba obca np: znajomy czy sąsiad może liczyć na zwrot wydatków związanych z pochówkiem udokumentowanych fakturami. Wysokość zasiłku pogrzebowego w naszym kraju jest najwyższa w Unii Europejskiej. Świadczenie jest waloryzowane co trzy miesiące i zależy od wzrostu płac. W tym roku podwyższono je o 405 złotych.

Skąd ta zmiana?

W roku 2009 ZUS oraz KRUS wypłaciły świadczenie pogrzebowe na łączną kwotę blisko 2,3 mld złotych. Po wprowadzeniu obniżki rząd liczy na oszczędność nawet do 1 mld złotych rocznie.
Projekt ustawy powstał w specjalnym zespole rządowo-parlamentarnym, który pracuje nad reformami finansów publicznych państwa. W jego skład wchodzi m.in. Ewa Kopacz i Michał Boni. Ministerstwo Finansów twierdzi, że koszty pogrzebów są wysokie, ponieważ wysokie są zasiłki pogrzebowe.

Jak zapowiada Sławomir Moch z Polskiej Izby Pogrzebowej, do premiera Donalda Tuska zostanie skierowany list, w którym przedsiębiorcy z branży pogrzebowej zajmą wspólne stanowisko w sprawie planowanej obniżki.

Koszt pogrzebu to nie tylko trumna

Koszty te, wbrew niektórym wyobrażeniom, nieograniczaną się do kosztów związanych z usługami zakładów pogrzebowych. Na koszt pogrzebu składa się wiele czynników. To nie tylko zakup trumny, ale także ewentualny koszt wykupienia miejsca na cmentarzu i wykopania grobu.

W przypadku ceremonii chrześcijańskiej należy opłacić kaplicę oraz koszty usługi duszpasterskiej czyli koszt mszy, księdza, organisty i odprowadzenie zwłok na cmentarz. Na tą sumę składa się także transport trumny, zakup wieńców oraz ewentualne urządzenie stypy dla najbliższej rodziny.

Z analizy cenników zakładów pogrzebowych wynika, że średnia cena dębowej trumny to od 1200 zł wzwyż. Wykonane z drewna sosnowego lub topoli są o wiele tańsze. Prawdopodobnie po obniżeniu zasiłku pogrzebowego będą one znacznie częściej wybierane przez rodziny.

Czy zmieni się kultura pogrzebu?

Obniżenie zasiłku pogrzebowego wpłynie istotnie na kulturę chowania zmarłych. - Obniżony
zasiłek będzie przeznaczany tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów cmentarnych, które w niektórych regionach Polski wynoszą nawet 6 tys. zł. Tak więc w skrajnych przypadkach niektóre rodziny najprawdopodobniej będą rezygnowały z ceremonii pogrzebowych i ograniczą się do minimum czyli samego pochówku - twierdzi Dariusz Dutkiewicz, dyrektor biura Izby Pogrzebowej.

Czy w takim przypadku wzrośnie liczba kremacji? O ile kremacja powoduje zmniejszenie kosztów związanych z miejscem na cmentarzu, to sama w sobie nie jest znacznie tańsza od tradycyjnego pochówku ze względu na koszt spopielenia- rozwiewa wątpliwości dyrektor Dutkiewicz.

Nietrafiony pomysł?

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha to zdziałanie marketingowo- polityczne. - Szukanie dodatkowych dochodów poprzez obniżenie wysokości zasiłku pogrzebowego to działanie trzeciorzędne. Oszczędności powinniśmy szukać w wielu innych obszarach działania rządu i poprzez wprowadzanie reform - podkreśla w rozmowie z Wiadomościami24.pl

Obniżenie zasiłku pogrzebowego o połowę z pewnością wpłynie na jakość usług oferowanych przez firmy pogrzebowe. Gdy zasiłek będzie mniejszy, ludzie nie przestaną umierać, a ich bliscy dostaną od państwa znacznie mniej pieniędzy na zorganizowanie godnego pochówku swoich bliskich.

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla nas wstrząsem. To czas smutku i żałoby. Rząd zafundował nam także dodatkowy problem w postaci obniżki wysokości zasiłku pogrzebowego.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!