(© Wikimedia Commons)

W kościelne Święto Zesłania Ducha, środowiska o. Tadeusza Rydzyka, Radia Maryja i "Naszego Dziennika", zorganizowały w Warszawie demonstrację w obronie uczuć religijnych i wartości katolickich oraz w obronie Telewizji Trwam.

Zielone Świątki - nazwa ludowa majowego święta, związana z obchodami święta wiosny z czasów przedchrześcijańskich, dziś potocznie nazwane Święto Zesłania Ducha – może być obchodzone różnie. Jedni obchodzą je w kościołach, inni łączą z pierwszą komunią dzieci, lub z rozrywką na piknikach towarzyskich, a jeszcze inni na demonstracjach politycznych. Tak właśnie – na manifestacji ulicznej w Warszawie - uczcili święto Zesłania Ducha obrońcy TV Trwam i wartości katolickich.

Zobacz zdjęcie: (Fot. Sławomir Kamiński/AG) - gazeta.pl.

Zebrali się na placu Zamkowym w liczbie około 5 tysięcy, aby pod znanym hasłem "Obudźcie się, Polacy!", demonstrować swoje uczucia religijne w obronie Telewizji Trwam i wartości katolickich. Przyszli na manifestację z flagami biało-czerwonymi, niektórzy z dużym logo Radia Maryja i z balonami z logo gazety "Nasz Dziennik", o czym czytamy w Obudźcie się Polacy.

Zdaniem organizatorów - Krajowego Komitetu SOS dla Telewizji Trwam i Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski - demonstracja będzie mieć charakter majówki rodzinnej. Jak zapowiadano przed jej rozpoczęciem, ma ona być "wyrazem poparcia dla wartości katolickich w życiu społecznym i publicznym" w Polsce. "Ma też przypomnieć szefowi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Janowi Dworakowi, że katolicy cały czas domagają się miejsca dla Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym."

W programie manifestacji zielonoświątkowej były akcenty religijne, m.in. wspólna modlitwa i koncerty. Wystąpiły też elementy rozrywki - grały zespoły: Arisa Vinci, Duo Fenix-Dwa Fyniki, Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica w Gliwicach, Anna Jurczyńska, Maciej Wróblewski, romski Bogdan Trojanek i Terne Roma oraz dwie aktorki: Halina Łabonarska i Katarzyna Łaniewska. Na imprezę zaproszono: naukowców, dziennikarzy i polityków, którzy zaplanowali publiczne wystąpienia.

Trwa nieustanna walka o dostęp TV Trwam do multipleksu. Fundacja toruńskiego o. Tadeusza Rydzyka, Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam, była przed dwoma laty jednym z 17 nadawców, którzy startowali w konkursie na cztery wolne miejsca, na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) rozstrzygnęła konkurs w kwietniu 2011 roku. Ale wniosek Lux Veritatis (z łac. światło prawdy) został odrzucony.

Zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji Lux Veritatis "nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia pracy TV Trwam na multipleksie. Nie zapewniała, gdyż Fundacja w minionych latach, borykała się z problemami kasowymi, miała ujemne wyniki finansowe, które pokrywano, np. z darowizn.

"Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową", podaje Polskie Radio.

Aktualnie prowadzony jest przez KRRiT konkurs na cztery miejsca na multipleksie cyfrowym. W konkursie bierze udział nadawca TV Trwam. Wyniki konkursu, rozstrzygające przyznanie ostatnich czterech miejsc na multipleksie, będą znane w czerwcu br. Nowi nadawcy, po konkursie, będą mogli zacząć emisję swoich programów, najwcześniej dopiero za rok.

Manifestacja rozpoczęła się modlitwą, którą poprowadził redemptorysta, o. Marek Kordecki. Po modlitwie zabrał głos prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Ostro skrytykował "liberalno-lewicowy układ zamknięty", który – według niego – dąży do uniemożliwienia milionom katolików w Polsce, korzystanie ze społecznego, niezależnego medium - TV Trwam.

W podobnym charakterze i tonie zabrali głos posłowie - Beata Kempa z partii Zbigniewa Ziobry, Solidarnej Polski i Andrzej Jaworski z PiS.

Najważniejszym mówcą politycznej imprezy, a jednocześnie głównym jej punktem, było wystąpienie szefa Radia Maryja i TV Trwam, o. Tadeusza Rydzyka. Stwierdził on, że "Polska idzie w kierunku masy upadłościowej" i w oczach "staje się krajem kolonialnym" pozbawionym zakładów pracy. Ksiądz podkreślił, że w Polsce istnieje potrzeba budowania prawdziwych elit, których jednak nie należy mylić z obecnymi "elytami". Jak zauważył dyrektor Radia Maryja, w dzisiejszej Polsce rozwija się "patologia medialno-polityczno-biznesowa", która działa przeciwko milionom katolików.

Stanisław Cybruch

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!