Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Oburzeni" także w warszawskim Iluzjonie

Alicja MP
Alicja MP
Budowa kina Iluzjon... w całej krasie
Budowa kina Iluzjon... w całej krasie Alicja Pionkowska
Warszawskie kino Iluzjon już niedługo będzie działać w nowej siedzibie. Ależ to będzie miejsce! Tymczasem teraz kino zaprasza na kolejny pokaz pod hasłem "Filmowi oburzeni. Kino społecznie zaangażowane".

Kochamy polskie i światowe kino, nowy Iluzjon też - właśnie kończy się remont gmachu. Ależ to będzie kino! A na razie przypomnijmy odrobinę historii. Budynek dla kina Stolica, powstał na warszawskim Mokotowie, przy ulicy Narbutta w 1950 r. Jako kino Iluzjon istnieje dopiero od 1997 roku. Od roku 2008 dom posiada status zabytku, wykupiła go Filmoteka Narodowa przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 1998 roku w plebiscycie Gazety Wyborczej kino Iluzjon uzyskało tytuł „Magicznego Miejsca”, a trzy lata później w 2001 roku Rada Warszawy przyznała Iluzjonowi „Medal Zasłużony dla Warszawy”.

Od kilku lat kino Iluzjon gości w Bibliotece Narodowej, bo ten zabytkowy gmach przy Narbutta jest gruntownie remontowany i wyposażany we wszystkie nowoczesne multimedia. Kino ma być gotowe już na początku 2012 roku. Zapowiada się wspaniale. Będą dwie klimatyzowane sale kinowe, wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny i multimedialny, świetną akustykę. Będzie też czytelnia, kawiarnia i miejsce na wystawy, a także znakomite zaplecze dla pracowników i fosa orkiestrowa. Warszawska Syrenka zyska także, bo jej dawne, gipsowe wcielenia zostaną pieczołowicie odtworzone na ścianach odremontowanego kina.

W pięknie odnowionej siedzibie kina Iluzjon będą oczywiście projekcje filmów, ale też będziemy tu gościć gwiazdy festiwali filmowych. Uruchomiona zostanie także mediateka, czyli będzie można przyjść i indywidualnie obejrzeć filmy, ale też wypić kawę i porozmawiać. O czym? O wszystkim, ale o filmach przede wszystkim, bo będą się tu także odbywały spotkania z twórcami i przeglądy filmów autorskich.

Listopad 2011 w kinie Iluzjon

Zanim będzie gotowy nowy gmach, już dzisiaj warszawskie kino Iluzjon zaprasza na kolejny pokaz. Ankieta obejmuje pięć propozycji - pod hasłem: "Filmowi oburzeni. Kino społecznie zaangażowane".

Filmowi „oburzeni” są trochę inaczej oburzeni niż ci, którzy ostatnio wychodzą na ulice nieomal całego świata i protestują przeciwko finansistom, politykom, bankierom, oskarżając ich o „gospodarczą niesprawiedliwość” i „społeczną nierówność”. Poruszane w filmach problemy są jednak bardzo podobne do tych dzisiejszych.

"Kino społecznie zaangażowane" - moim zdaniem to przede wszystkim musi być coś, co widzów głęboko poruszy i sprawi, że będziemy czuli się uczestnikami akcji, zdarzeń i zapamiętamy ten film na długo. Być może obejrzany obraz spowoduje empatię i zainspiruje nas do społecznych, dobrych działań.

Przyjrzyjmy się proponowanym filmom i zagłosujmy na ten, który chcielibyśmy zobaczyć.

Znakomity obraz reż. Agnieszki Holland „Kobieta samotna” – to wszelkie nieszczęścia, z którymi bohaterka Irena musi sobie radzić. Główne rolę grają: Maria Chwalibóg, Bogusław Linda, Paweł Wilczak.

„Ziemia Hurdów” – obraz w reż. Luisa Bunuela, to film dokumentalny, o mieszkańcach Kastylii - premiera była w 1933 roku.
Kolejny znakomity film „Złodzieje rowerów” – reż. Vittorio de Sica, premiera odbyła się w 1948 roku. To klasyka kina społecznego. Powojenne Włochy, bezrobocie i niełatwe losy rodziny.

„Ziemia w transie” – reż. Glauber Rocha. To reprezentant filmów brazylijskiej
cinema novo, czyli Nowej Fali. Ten film to wielka opera, chóry, wiersze, muzyka symfoniczna i młody poeta, który postanawia wejść do świata polityki.

„Ziemia drży” w reż. Luchino Visconti z 1947 r. W tym filmie zagrali sycylijscy aktorzy-amatorzy, mieszkańcy rybackiej wioski przedstawiają swoje życie. Reżysera – jak sam mówił - zawsze interesowała analiza społeczeństwa, ten film jest tego najlepszym dowodem.

Na stronie www.filmweb.pl do 13. listopada można wybrać film i zagłosować, a potem 18. listopada o godz. 20 przyjść na seans do sali im. Dembego w Bibliotece Narodowej w Warszawie, przy Al. Niepodległości 213. Bilet kosztuje 5 zł. Na widzów po seansie czekają miłe niespodzianki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto