Tego niezwykle pożytecznego owada można bardzo łatwo pomylić z "biedronkami azjatyckimi", które dynamicznie opanowują nowe siedliska, kraje i kontynenty. Jak odróżnić naszą największą biedronkę od intruza z innego kontynentu?

Oczatka (Anatis ocellata) - jest największą europejską biedronką. Osiąga długość niemal 1 cm. Rozmiar tej biedronki jest jedną z cech charakterystycznych, po których można odróżnić ją od agresywnych „najeźdźców”. Kolejną cechą, dzięki której rozpoznamy tego owada i nie rozgnieciemy go bezmyślnie jest wzór na pokrywach skrzydeł. Oczatka na czerwonych pokrywach ma kilkanaście czarnych, na żółto otoczonych plam różnej wielkości. Usytuowanie niniejszych plamek sprawia wrażenie trzech równych, poprzecznych linii.

Również przedplecze jest charakterystyczne dla tej biedronki. Jest ono czarne ze specyficznym białym rysunkiem. Niniejsza biedronka preferuje lasy iglaste, jednakże jest coraz częściej spotykana w miastach. Prawdopodobnie jest to skutkiem coraz bogatszej architektury ogrodowej na posesjach prywatnych.

Podobnie jak inne biedronki, oczatka jest drapieżnikiem. Zarówno larwy jak i postać dorosła żywi się mszycami. Ciekawostką jest fakt, iż jest to gatunek biedronki, który ze względu na swoją pożyteczność został introdukowany (wprowadzony sztucznie do innego środowiska) w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnymi środowiskami tego gatunku były obszary od Japonii po Zachodnią Europę nie wyłączając obszarów Syberii.

Jedna taka biedronka podczas całego cyklu życiowego zjada ponad 2 tys. mszyc. Warto o tym pamiętać zanim w panice rozgnieciemy nieszczęśnika sądząc, że to „agresywna Azjatka”.

Podobnie jak inne biedronki, oczatka wydziela cuchnącą wydzielinę. Stanowi ona mechanizm obronny przed mrówkami, które chętnie korzystają ze słodkich soków wytwarzanych przez mszyce. Dzięki temu, biedronka może spokojnie przystąpić do posiłku. Ta sama wydzielina może powodować również niechęć do pożarcia biedronki przez niektóre ptaki. Zapoznajcie się ze zdjęciami oczatki, by kolejnego lata nie pomylić jej z obcym, agresywnym gatunkiem.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!